Śląskie: sejmik przyjął uchwałę antysmogową

Autor: UMWS/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2017 14:30

7 kwietnia br.  sejmik śląski przegłosował uchwałę antysmogową. To drugie województwo w kraju, który przyjęło przepisy mające ograniczyć emisję smogu.

Śląskie: sejmik przyjął uchwałę antysmogową
Fot. Mathias Apitz/Flickr(CC BY-ND 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Jako pierwszy region  taką uchwałę przyjął samorząd Małopolski.

Śląska uchwała w celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i na środowisko wprowadza ograniczenia i zakazy w użytkowaniu niektórych instalacji grzewczych, używania w celach grzewczych paliw złej jakości, mułów a także używania drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Wyznacza także czas na wymianę starych kotłów. 

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa śląskiego. 

Uchwała obowiązuje także wszystkich tych, którzy po 1 września planują instalację urządzeń grzewczych. Wedle przyjętych zapisów w takim przypadku muszą być to kotły minimum klasy 5.

Jak czytamy w uchwale nowe przepisy mają obowiązywać od września 2017 roku na terenie całego województwa śląskiego. 

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia „Ambient Air Pollution Database 2016” wynika, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w Polsce, z czego aż 10 leży w województwie śląskim. Natomiast raport Światowej Organizacji Zdrowia z 2015 r. „Economic cost of the health impact of air pollution in Europe” wykazuje, że w 2010 r. zanieczyszczenia powietrza w Polsce przyczyniły się do śmierci ponad 48,5 tys. Polaków, co z kolei wygenerowało koszty w wysokości 101,826 mld dolarów. Szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM2,5 odpowiada za blisko 0,5 mln przedwczesnych zgonów w Europie (ponad 400 tys. w 28 krajach UE), w tym za blisko 80 proc. zgonów spowodowanych chorobami układu oddechowego i rakiem płuc.

Najnowsze dane wskazują, że w Polsce w 2012 r. z powodu ostrych chorób dolnych dróg oddechowych odnotowano 12 zgonów, 483 zgonów z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), raka płuc - 5731, choroby niedokrwiennej serca - 11 987; udaru - 8376.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum