Śląskie: samorządowcy chcą zmiany zasad wyznaczania żółtych i czerwonych stref w związku z COVID-19

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2020 09:18

Śląscy samorządowcy domagają się, by rząd zmienił zasady ustanawiania stref żółtych i czerwonych, bo te - ich zdaniem - są niesprawiedliwe dla miast Aglomeracji Górnośląskiej.

Śląskie: samorządowcy chcą zmiany zasad wyznaczania żółtych i czerwonych stref w związku z COVID-19
Śląscy samorządowcy domagają się, by rząd zmienił zasady ustanawiania stref żółtych i czerwonych. Fot. PTWP

- Nikt z nami tych zasad nie konsultował - mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej, która była już w strefie czerwonej, a teraz jest w żółtej.

Tłumaczy, że Aglomeracja Górnośląska to system naczyń połączonych i mieszkańcy wielokrotnie w ciągu dnia przekraczają granice miast. Na przykładzie Rudy Śląskiej wyjaśnia, że tak duża liczba zakażeń była związana z wykryciem ich wśród pracowników kopalni "Bielszowice", z których połowa pracuje... poza Rudą Śląską. To, jak mówi, zaburza statystyki i powoduje, że miasto musi wprowadzać narzucane ograniczenia.

Samorządowcy skupieni w Śląskim Związku Gmin i Powiatów uważają, że przyjęta metodologia obliczania intensywności zagrożenia i wyznaczanie na jej podstawie poszczególnych stref nie tylko nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji epidemicznej w skali kraju czy regionu, ale przede wszystkim nie jest właściwa dla obszarów aglomeracyjnych o ogromnej skali przemieszczania się ludności między miastami - czytamy w Dzienniku Zachodnim.

Więcej: dziennikzachodni.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum