Śląskie: przybędzie 330 łóżek dla chorych na COVID-19, szpital koordynujący w Katowicach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 października 2020 08:21

O blisko 330 zostanie zwiększona baza łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 w woj. śląskim, z czego 10 proc. będą to łóżka respiratorowe. Szpital MSWiA w Katowicach będzie tzw. szpitalem koordynującym - poinformowały w czwartek (8 października) służby wojewody śląskiego.

Śląskie: przybędzie 330 łóżek dla chorych na COVID-19, szpital koordynujący w Katowicach
FOT. Arch. RZ

Dodatkowe łóżka zabezpieczono w szpitalach w Częstochowie, Bielsku-Białej, Orzeszu i Bystrej - przekazał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, podkreślając, że było to możliwe dzięki zaangażowaniu samorządu wojewódzkiego, który zarządza największą liczbą szpitali w regionie.

W czwartek w woj. śląskim liczba łóżek dostępnych dla pacjentów COVID-19 wynosiła 1081, z czego zajętych przez pacjentów było 397. Liczba dostępnych łóżek respiratorowych to 87, z czego zajętych było w czwartek 27 - 31 proc.

W minionej dobie w regionie odnotowano 375 zakażeń koronawirusem, najwięcej w Częstochowie - 54, Rybniku - 20, Bielsku-Białej - 19 i Bytomiu - 15 oraz powiatach: częstochowskim - 28, znajdującym się w czerwonej strefie kłobuckim - 18, tarnogórskim - 15, żywieckim - 14, bielskim - 14, i rybnickim - 8.

Większość zakażeń jest rozproszona na terenie województwa. Służby sanitarne ujawniły jedno duże ognisko zakażenia w Międzybrodziu Żywieckim, w którym COVID-19 zdiagnozowano wśród członków miejscowego chóru, liczącego 16 osób. 12 osób z tego grona okazało się być zakażonymi; wszystkie wykazywały objawy, chorują już także rodziny chórzystów.

Sanepid czeka na pozostałe wyniki przebadanych chórzystów, jednakże po dokładnym wywiadzie epidemiologicznym do kwarantanny skierowanych zostało 142 mieszkańców, m.in. uczniów szkoły podstawowej w Międzybrodziu Żywieckim, 65 w szkole podstawowej w Międzybrodziu Bialskim i 34 przedszkolaków z Międzybrodzia Żywieckiego. Sytuacja jest rozwojowa i pod ścisłym nadzorem miejscowego sanepidu.

4 zakażenia wykryto również w powiecie żywieckim w urzędzie gminy Świnna. Pod ścisłą obserwacją służb wojewody są także domy pomocy społecznej oraz placówki całodobowej opieki. W ostatnich dniach ujawniono zachorowania w DPS w Ustroniu, w którym zakażonych jest 25 osób oraz w DPS w Sośnicowicach, w którym choruje 31 podopiecznych. W prywatnej placówce w Jaworznie zakażone są 34 osoby.

Po tym, gdy u jednego z nauczycieli szkoły podstawowej w Zawierciu wykryto koronawirusa, dyrektor placówki podjął decyzję o przejściu z systemu nauczania stacjonarnego na tryb zdalnego nauczania, przebadano całą kadrę pedagogiczną. W efekcie okazało się, że chorych jest kolejnych 4 nauczycieli.

Wojewoda Jarosław Wieczorek odbył w czwartek wideokonferencję z prezesami okręgowych izb lekarskich, podczas której omawiano sytuację związaną z obsadą lekarską w szpitalach i zabezpieczeniem chorujących pacjentów. Od soboty strefą żółtą objęta zostanie cała Polska, w Śląskiem czerwoną strefą nadal pozostanie powiat kłobucki.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim - gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem - w środę liczba osób zakażonych wynosiła 24 tys. 291. Od początku epidemii zmarło w regionie 582 osób z COVID-19 - w czwartek poinformowano o pięciu kolejnych zgonach. Wyzdrowiało 21 tys. 490 osób.

Anna Gumułka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum