Śląskie: posłowie Lewicy chcą więcej pieniędzy z budżetu na inwestycje w zdrowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2020 16:27

Kilkanaście opiewających łącznie na 2,5 mld zł poprawek - dotyczących m.in. regionalnych infrastruktury, zdrowia, kultury oraz nauki - złożyli do projektu budżetu na 2020 r. posłowie Lewicy z woj. śląskiego. We wtorek (21 stycznia) mówili o nich na konferencji prasowej w Sosnowcu.

Śląskie: posłowie Lewicy chcą więcej pieniędzy z budżetu na inwestycje w zdrowie
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Posłanka Wanda Nowicka przypominała, że w całym kraju, w którym żyje ponad 7 mln osób w wieku powyżej 65 lat, w szpitalach obecnie jest 900 miejsc geriatrycznych; zaproponowała zwiększenie o 20 proc. zaplanowanej na ten roku dotacji budżetowej (31 mln zł) do powstającego Śląskiego Ośrodka Kliniczno-Naukowego Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego im. Prof. Z. Religi w Zabrzu - z ok. 140 łóżkami.

Wicemarszałek Sejmu i szef SLD Włodzimierz Czarzasty złożył - wraz z posłem Rafałem Adamczykiem - zaproponowali również m.in. 93 mln zł na modernizację Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Jak wynika z podsumowania śląskiej Lewicy, łącznie regionalne i lokalne poprawki złożone przez posłów tego ugrupowania opiewają na 2,5 mld zł. Część zgłoszonych poprawek ma wymiar ogólnopolski, np. Wolski i Koperski chcą, aby budżet państwa finansował program leczenia niepłodności metodą in vitro, a Koperski - wraz z Maciejem Kopcem - domagają się zwiększenia nakładów budżetowych na walkę ze smogiem.

Jako źródła finansowania złożonych poprawek posłowie Lewicy z woj. śląskiego wskazali przede wszystkim przesunięcia środków z Wojsk Obrony Terytorialnej, duszpasterstwa wojskowego, Funduszu Kościelnego i kancelarii premiera.

Mateusz Babak (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum