×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Śląskie: pielęgniarki już na liście zawodów deficytowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia07 grudnia 2015 16:24

Listę zawodów deficytowych i nadwyżkowych prognozowanych na 2016 r. przygotował Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach.

Śląskie: pielęgniarki już na liście zawodów deficytowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Lista ma pomóc m.in. w wydawaniu opinii dotyczących tworzenia nowych kierunków w szkołach, czy organizacji szkoleń dla bezrobotnych.

Jak poinformował rzecznik WUP w Katowicach Arkadiusz Kaczor, z prognozy zapotrzebowania na pracowników w 2016 roku wynika, że wśród zawodów deficytowych znajdą się m.in. administratorzy systemów komputerowych, graficy komputerowi, kierowcy samochodów ciężarowych, programiści, koordynatorzy projektów unijnych a także murarze, tynkarze, spawacze, piekarze i pielęgniarki.

Pielęgniarki w wieku 21-25 lat stanowią zaledwie 2 proc. tej całej grupy zawodowej. Średnia wieku pielęgniarki w Polsce wynosi 48 lat, a 8 tys. pielęgniarek w wieku 65 lat nadal pracuje.

- Takie dane potwierdzają, że mamy już do czynienia z bardzo poważnym problemem społecznym. Pogłębia się m.in. dlatego, że wśród wyjeżdżających do pracy w innych krajach najwięcej jest właśnie młodych pielęgniarek - mówiła  niedawno Rynkowi Zdrowia Lucyna Dragiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze