Śląskie: marszałek o konieczności edukacji w zakresie uchwały antysmogowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 września 2017 13:41

W uchwale antysmogowej, która weszła w życie w województwie śląskim z początkiem września, nie chodzi o karanie, ale edukowanie ludzi, aby wiedzieli, że jakość powietrza zależy od nich - mówił w poniedziałek w Katowicach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Śląskie: marszałek o konieczności edukacji w zakresie uchwały antysmogowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Marszałek zainaugurował 11 września konferencję pt. "Realizacja Programu ochrony powietrza oraz uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego", adresowaną do przedstawicieli gmin i straży gminnych. Z udziałem kilkuset uczestników omówiono możliwości kontroli zapisów uchwały antysmogowej.

- Ruszamy z edukacją, szkolimy urzędników, strażników. Chcemy zachęcić do działania wszystkie organizacje, urzędy, stąd spotkanie z przedstawicielami gmin - z ludźmi, którzy będą odpowiedzialni za realizację uchwały antysmogowej na poziomie gmin, miast, powiatów - dodał marszałek Saługa.

Zapisy uchwały, która weszła w życie 1 września br. i ma obowiązywać na obszarze całego województwa przez cały rok, dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe. Nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.

Sama uchwała nie zakazuje jednak spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw. Uchwała wprowadza też istotne zapisy dla tych, którzy planują instalację urządzeń grzewczych. Po 1 września użytkownicy będą mieli określony czas, by zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5 lub spełniające wymogi ekoprojektu.

Harmonogram wymiany pieców i kotłów został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne wymiany kotłów w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 r. Ci, którzy użytkują kotły od 5 do 10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 r., a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 r. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze