Śląskie: dotychczas w dentobusie przebadano 233 dzieci

Autor: Anna Gomułka - PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2018 17:21

233 dzieci z województwa śląskiego zostało do tej pory przebadanych w dentobusie -  poinformowano podczas wtorkowej konferencji prasowej w Tarnowskich Górach. Mobilny gabinet ruszył na drogi regionu pod koniec czerwca.

Mobilny gabinet ruszył na drogi regionu pod koniec czerwca Fot. Archiwum

- Przeważająca część dzieci ma zęby w bardzo dobrym stanie, ale kilkadziesiąt procent wymaga leczenia lub jakiejś interwencji - ocenił stomatolog Janusz Szuliński.

- Odbiór ze strony dzieci jest bardzo pozytywny, bardzo chętnie - wbrew pozorom - poddają się rygorom przeglądu stomatologicznego. Rola takiej profilaktyki jest ogromna. Rodzice nie zawsze mają czas zająć się każdym aspektem życia dziecka i niektórzy nie mają świadomości, że jest pojawia się problem próchnicy lub wady zgryzu - dodał.

Zdaniem specjalisty wizyta w dentobusie jest dla dzieci mniej stresująca niż w tradycyjnym gabinecie. Pytany o specyfikę pracy stomatologa w gabinecie na kółkach, przyznał, że komfort pracy ogranicza np. niewielka przestrzeń. To wymaga adaptacji - podsumował.

Śląski dentobus odwiedził już m.in. domy dziecka w Psarach, Siewierzu, Sarnowie i Będzinie, we wtorek zaparkował przy Przedszkolu Bajkowy Zameczek w Tarnowskich Górach.

Udostępnienie dentobusu było możliwe po zawarciu umowy między wojewodą śląskim a świadczeniodawcą wyłonionym w konkursie przez Śląski Oddział Wojewódzki NFZ. Lekarze przyjmują w dentobusie przez 5 dni w tygodniu, 6 godzin dziennie, raz w tygodniu muszą pracować do godz. 18.

Mobilny gabinet stomatologiczny jest jednym z 16 kupionych za 24 mln zł przez Ministerstwo Zdrowia. Pieniądze pochodziły z budżetu państwa i zostały wydane na podstawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

Dentobusy oferują m.in. przegląd jamy ustnej, leczenie próchnicy, profilaktyczne zabezpieczenie bruzd lakiem szczelinowym, lakierowanie zębów, leczenie kanałowe, w tym wykonanie zdjęcia RTG. W województwie śląskim na razie wykonywane są jedynie przeglądy.

Dyrektor Śląskiego OW NFZ Jerzy Szafranowicz podkreślił, że akceptując co miesiąc zaproponowaną przez świadczeniodawcę trasę dentobusu, będzie zwracał uwagę na to, by odwiedzał przede wszystkim mniejsze miejscowości, gdzie dostęp do opieki stomatologicznej może być trudniejszy niż w aglomeracji. Podkreślił, że dentobus to potrzebna inicjatywa, a oferta wybranego świadczeniodawcy nie budziła zastrzeżeń.

- Kontrakt został zawarty do 2022 r., jego wartość to 220 tys. zł w skali roku, przy czym, jeśli będzie taka potrzeba, będziemy się przyglądać możliwościom jego zwiększenia" - zaznaczył.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum