Śląskie: Kuratorium Oświaty zachęca szkoły - lepsze owoce niż słodycze z automatów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2014 17:46

Lepsze warzywa i owoce niż słodycze z automatów - podkreślano w poniedziałek (28 kwietnia) w Katowicach podczas konferencji promującej m.in. program "Owoce w szkole". Obecnie z programu korzysta ok. 100 tys. dzieci ze szkół podstawowych województwa śląskiego.

Warzywa i owoce docierają już do ok. 1 tys. z 1140 szkół podstawowych w Śląskiem. Według Kuratorium Oświaty w Katowicach nic nie stoi na przeszkodzie, by uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie z klas 1-3.

- To program, który uczy pewnych nawyków, o których często my, rodzice, nie pamiętamy. Warto z niego skorzystać, zwłaszcza, że owoce i warzywa są za darmo, a szkoła i organ prowadzący też nie wnoszą żadnych opłat - przypomniał kurator oświaty Stanisław Faber.

Kurator wskazał, że dyrektor szkoły może kreować pewne zachowania i nawyki żywieniowe. - Zachęcałbym dyrektorów szkół, by przed podpisaniem kolejnej umowy dotyczącej instalacji automatu ze słodyczami, wzięli pod uwagę, na ile takie działanie pozostaje w zgodzie z ideą szkoły promującej zdrowie - zaznaczył Faber.

Celem programu "Owoce w szkole" jest zachęcenie dzieci do jedzenia większych ilości owoców i warzyw oraz ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych, które będą utrzymywały się również w późniejszych latach życia. Produkty dostarczane są do szkół kilka razy w tygodniu, mogą to być m.in. jabłko, gruszka, marchew, papryka słodka. Dzieci chętnie sięgają też po soki owocowe i owocowo-warzywne.

- Jest to program połączony z zadaniami edukacyjnymi. Uczestniczymy w zajęciach podejmujących temat zdrowego odżywiania. Są prelekcje, pytania i nagrody, które pokazują dzieciom jak zdrowo należy się odżywiać. Im wcześniej ich tego nauczymy tym lepiej - wyjaśnił PAP dyrektor katowickiego oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego Tomasz Żabiński.

W konferencji "Owocna szkoła" udział wzięło blisko 300 nauczycieli i dyrektorów szkół z województwa śląskiego. Program "Owoce w szkole", zmierzający do poprawy stanu zdrowia i sposobu odżywiania jest programem Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Uruchomiony został przez Komisję Europejską w 2009 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum