Śląskie: 8 osób w szpitalach, 89 w kwarantannie w związku z koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2020 21:23

W związku z zagrożeniem koronawirusem, w woj. śląskim 8 osób jest hospitalizowanych, 89 poddano domowej kwarantannie, a 737 znajduje się pod nadzorem sanitarnym. W regionie potwierdzono dotąd pięć przypadków zakażenia koronawirusem - podał w poniedziałek Śląski Urząd Wojewódzki.

Walka z koronawirusem wymaga nowych działań. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

"Obecnie na terenie woj. śląskiego jest pięć potwierdzonych przypadków koronawirusa. Wszyscy zakażeni są mieszkańcami Rybnika i znajdują się na oddziale zakaźnym szpitala w Raciborzu. Czterech pacjentów to osoby, które podróżowały jednym środkiem transportu, natomiast piąta osoba to członek rodziny jednego z zarażonych" - potwierdził wcześniejsze informacje Urząd w wieczornym komunikacie.

Raciborski oddział Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej uruchomił całodobową infolinię dotyczącą zagrożenia koronawirusem. Mieszkańcy mogą kontaktować się w tej sprawie dzwoniąc pod numer 604 106 359.

Urząd Miejski w Raciborzu zapewnia, że miejskie służby kryzysowe są w pełnej gotowości do działania i realizacji ewentualnych zaleceń służb sanitarnych oraz wojewódzkich służb kryzysowych. Przedstawiciele raciborskiego magistratu podkreślają, że hospitalizowane w miejscowym szpitalu osoby nie pochodzą z powiatu raciborskiego.

"Należy mieć na uwadze, że na oddział zakaźny raciborskiego szpitala kierowani są mieszkańcy całego Subregionu Zachodniego obejmującego m.in. Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Żory oraz powiaty rybnicki, raciborski i wodzisławski" - podał Urząd w Raciborzu.

Aby ograniczyć ewentualną możliwość rozprzestrzeniania się wirusa w Rybniku, skąd pochodzą osoby zakażone, w trzech miejscowych szkołach (szkole podstawowej nr 9, zespole szkół nr 3 oraz zespole szkolno-przedszkolnym nr 14) zawieszono zajęcia - tak będzie również we wtorek. "Decyzję taką podjął prezydent Rybnika w uzgodnieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym oraz Śląskim Kuratorem Oświaty" - przypomniał Śląski Urząd Wojewódzki.

Podczas popołudniowego briefingu prasowego w Gorzyczkach, w pobliżu polsko-czeskiej granicy, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował, że z każdym dniem w regionie wzrasta liczba łóżek szpitalnych przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Na początku było ich ponad 200, jednak w związku z tym, że 35 szpitali zostało postawionych w stan gotowości, placówki mają dostosować infrastrukturę do przyjęcia maksymalnej liczby potencjalnych pacjentów z koronawirusem. Jak powiedział wojewoda, dodatkowe środki zostały też zadysponowane na karetki - obecnie jest ich w systemie ponad 160, a docelowo ma być ok. 200.

W związku z zagrożeniem koronawirusem, na autostradzie A1 w pobliżu polsko-czeskiej granicy w Gorzyczkach w poniedziałek po południu rozpoczęły się kontrole sanitarne wjeżdżających do Polski autokarów i busów, którymi podróżuje powyżej 8 osób. Podobne kontrole - decyzją rządu - rozpoczęto także na granicy z Niemcami.

Według podanych w poniedziałek po południu informacji Ministerstwa Zdrowia, w Polsce potwierdzono dotąd 17 przypadków koronawirusa. 467 osób w kraju jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia, 1014 osób objęto kwarantanną, a 7110 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.(PAP)

Marek Błoński - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum