Śląsk: nie ma zagrożenia epidemią

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2010 11:24

Na razie nie ma zagrożenia epidemiologicznego na terenie Śląska, które wynikałoby z powodzi. Jednak może ono wystąpić po opadnięciu wód - podaje Sanepid.

Grzegorz Hudzik, wojewódzki inspektor sanitarny w Katowicach w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim informuje również, że jak dotąd w województwie nie odnotowano przypadków chorób zakaźnych związanych z powodzią.

– Nie mamy żadnych takich zgłoszeń. Lekarze nie sygnalizują, by pojawiło się więcej niż zwykle pacjentów skarżących się na dolegliwości przewodu pokarmowego. Pod kontrolą są osoby będące nosicielami pałeczek durowych – mówi Grzegorz Hudzik.

Jego zdaniem nie ma potrzeby aby wszyscy szczepili się dodatkowo, żeby uniknąć zakażeń. Natomiast w najlepszej sytuacji znalazły się tu dzieci – i tak objęte kalendarzem szczepień, które są wystarczające w tej sytuacji.

– Szczepienia uzupełniające przeciwtężcowe przeprowadzimy na pewno wśród osób uczestniczących w akcji ratunkowej, które usuwają skutki powodzi. Przebywali w brudnej wodzie, gdzie o skaleczenie nietrudno.

Inspektor poinformował, że Sanepid pomoże w oczyszczeniu przydomowych studni, ale może to zrobić dopiero kiedy opadnie woda. – Inspektorzy inspekcji sanitarnej są na taką pomoc gotowi. Dysponujemy zapasem odpowiednich środków chemicznych, które udostępnimy nieodpłatnie – powiedział.

Więcej w Dzienniku_Zachodnim

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum