Śląsk: NFZ dofinansuje samorządowe programy zdrowotne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2017 17:21

Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia dofinansuje realizację 27 gminnych i powiatowych programów polityki zdrowotnej w 2017 r. - wesprze realizację programów w 13 gminach i powiatach kwotą ponad 1,2 mln zł.

Śląsk: NFZ dofinansuje samorządowe programy zdrowotne
Jerzy Szafranowicz, dyrektor śląskiego oddziału NFZ; FOT. PTWP

- Dzięki rozporządzeniu ministra mamy możliwość finansowania takich wniosków, co jest nowością. Mamy też możliwości finansowe, zachęcaliśmy i zachęcamy gminy, prezydentów do skorzystania z tej możliwości - powiedział podczas czwartkowej (22 czerwca) konferencji prasowej w Katowicach dyrektor śląskiego oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz.

W pierwszym etapie naboru do śląskiego NFZ wpłynęło 41 wniosków, z czego 27 zostało zaakceptowanych. - Czternastu nie mogliśmy przyjąć, choć kibicowaliśmy wnioskodawcom. Pewne wymogi musiały być spełnione - wyjaśnił dyrektor Szafranowicz.

Wnioski te zostały odrzucone z uwagi m.in. na brak wymaganych pozytywnych opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz opinii wojewody dotyczącej zgodności planowanego programu z priorytetami dla regionalnej polityki zdrowotnej. Czasem przyczyną było też niedotrzymanie terminu złożenia wniosku, błędne określenie kwoty dofinansowania czy pokrywanie się treści programu ze świadczeniami gwarantowanymi przez NFZ.

Najwięcej wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej złożyły: Częstochowa (5 zaakceptowanych wniosków) i Katowice (4 zaakceptowane wnioski). Najwyższą wnioskowaną kwotę - 228 tys. zł - przyznano Jaworznu na realizację programu kompleksowej terapii, opieki i pielęgnacji dzieci niepełnosprawnych.

Gminy wnioskowały przede wszystkim o pieniądze na programy z zakresu profilaktyki próchnicy i otyłości, szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) i grypie. Sfinansowane zostaną też przesiewowe badania słuchu dla pierwszaków w Częstochowie, czy szczepienia przeciwko meningokokom dla dwulatków w Żorach.

- Są, niestety, obszary na terenie województwa, które w ogóle się tą możliwością nie zainteresowały. Dysponujemy jednak nadal ok. 3 mln zł, do końca września można wnioskować o środki z tej puli, prowadzimy działania informacyjne dla samorządów - powiedział Jerzy Szafranowicz.

Możliwość uzyskania dofinansowania przez NFZ gminnych i powiatowych programów polityki zdrowotnej dała nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz rozporządzenie ministra zdrowia z 28 grudnia 2016r. w sprawie trybu składania wniosków o dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Na mocy tych aktów prawnych NFZ może przekazywać środki na dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego, w zakresie świadczeń innych niż świadczenia gwarantowane.

Kwota dofinansowania nie może przekroczyć 80 proc. środków przewidzianych na realizację programu jednostki samorządu o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej 5 tys. lub 40 proc. środków przewidzianych na realizację programu dla miejscowości o liczbie mieszkańców powyżej 5 tys.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum