Śląsk. Kobieta zmarła po odesłaniu do innej placówki. Lekarka oskarżona

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP19 sierpnia 2021 12:35

Lekarka z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie stanie przed sądem za bezpośrednie narażenie pacjentki na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Sprawa dotyczy zmarłej 87-letniej pacjentki.

Pacjentka z Częstochowy zmarła po odesłaniu przez lekarkę z pogotowia do innej placówki. Fot. Adobe Stock
  • Lekarka z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie odesłała 87-letnią chorą do innej placówki
  • Swoją decyzję motywowała podejrzeniem o zakażenie koronawirusem, a także koniecznością izolacji pacjentki
  • Po przewiezieniu do innego szpitala, pacjentka zmarła. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci była niewydolność krążeniowa w przebiegu ostrego niedokrwienia mięśnia sercowego
  • Przesłuchiwana lekarka nie przyznała się do winy. Za to przestępstwo  grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności

Dramatyczna sytuacja w Częstochowie

Decyzję o skierowaniu kobiety do innego szpitala lekarka motywowała podejrzeniem zakażenia koronawirusem i koniecznością jej izolacji. Późniejsze badania wykluczyły, by seniorka miała SARS-CoV-2. Przyczyną jej śmierci była niewydolność krążeniowa.

Informację o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia w sprawie błędu medycznego przekazał w czwartek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek. Sprawę rozpozna Sąd Rejonowy w Częstochowie. Podstawą wszczęcia śledztwa w tej sprawie było zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, złożone przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie - czyli placówkę, do której została później przetransportowana pacjentka.

5 maja 2020 roku pogotowie ratunkowe przewiozło 87-latkę do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. Przyczyną interwencji medyków było podejrzenie zawału serca pacjentki, w związku ze zgłaszanymi dolegliwościami w postaci duszności i bólu w klatce piersiowej.

- Lekarka, która pełniła dyżur, uznała, że kobieta wymagała izolacji z uwagi na zgłaszaną duszność, gdyż taki objaw sugerował podejrzenie zakażenia koronawirusem. Lekarka nie przeprowadziła jednak badania pacjentki, bazując wyłącznie na oświadczeniu ratowników medycznych. W związku decyzją lekarza kobieta została przewieziona do Oddziału Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie - podał prok. Ozimek.

Jak dodają śledczy, lekarz pełniący dyżur w tym oddziale nie stwierdził u pacjentki objawów choroby zakaźnej, uznając jednocześnie, że z uwagi na niewydolność układu krążenia wymaga ona pilnej interwencji w szpitalnym oddziale ratunkowym lub oddziale chorób wewnętrznych. Skutkowało to przewiezieniem karetką kobiety do SOR Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie, który znajduje się w innym miejscu. Tam kobieta zmarła.

Przyczyna śmierci pacjentki

Na podstawie zarządzonej przez prokuratora sekcji zwłok ustalono, że przyczyną zgonu pokrzywdzonej była niewydolność krążenia w przebiegu ostrego niedokrwienia mięśnia sercowego. Po badaniach okazało się, że pacjentka nie była zakażona wirusem SARS-CoV-2. W toku śledztwa zasięgnięto opinii biegłego sądowego z zakresu kardiologii, celem ustalenia czy postępowanie personelu medycznego w zakresie opieki nad pacjentką było prawidłowe i zgodne z zasadami sztuki medycznej.

- W wydanej opinii biegły uznał, że prawidłowe postępowanie lekarki SOR Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie powinno polegać na natychmiastowym zastosowaniu diagnostyki i wdrożeniu leczenia, gdyż takie działania dawałyby realną szansę na zmniejszenie ryzyka śmierci pacjentki. W ocenie biegłego odmowa zbadania chorej spowodowała znaczące opóźnienie leczenia i zwiększyła ryzyko zgonu - podał prok. Ozimek.

Co grozi lekarce za niedopełnienie obowiązków?

Przesłuchana w charakterze podejrzanej lekarka nie przyznała się do zarzucanego jej przestępstwa i odmówiła złożenia wyjaśnień.

Przestępstwo narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W przypadku skazania sąd może także orzec zakaz wykonywania zawodu lekarza na okres od 1 roku do 15 lat. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum