
W naszych analizach obserwujemy narastający problem otyłości nie tylko u osób dorosłych, ale także już wśród najmłodszych dzieci. To bardzo niepokojące zjawisko - zaznacza w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Oskar Kowalski.
Rynek Zdrowia: - Śląski Uniwersytet Medyczny jest głównym partnerem merytorycznym czerwcowego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych*. Na które kongresowe sesje i wykłady, zaproponowane przez SUM, chciałby Pan zwrócić szczególną uwagę?
Dr hab. Oskar Kowalski, prof. SUM, prorektor ds. kształcenia podyplomowego i ustawicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: - Medycyna była zawsze ważna, a dzisiaj, w dobie pandemii jej znacznie dodatkowo wzrosło. Tym bardziej, że pojawiły się nowe problemy oraz wyzwania, a stare wcale nie zniknęły. Śląski Uniwersytet Medyczny wskazał podczas spotkania Rady Programowej VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych na zagadnienia, które czasami nam umykają. Pierwszym z nich jest konieczność wdrożenie nowych zasad prowadzenia profilaktyki wielu chorób, a także polityki żywieniowej.
W naszych analizach obserwujemy narastający problem otyłości nie tylko u osób dorosłych, ale także już wśród najmłodszych dzieci. To bardzo niepokojące zjawisko, wymagające podjęcia szerokich działań.
Nie uciekniemy także od polityki klimatycznej obejmującej bardzo istotne zagadnienia dla całej populacji, wpływające na długość oraz komfort życia człowieka.
Kolejnym wyzwaniem jest starzenie się społeczeństw. Poszczególne kraje europejskie radzą sobie z tym problemem lepiej lub gorzej. Wszyscy jednak musimy szukać możliwie najlepszych rozwiązań w tym obszarze.
- Żyjemy coraz dłużej, ale wraz z wiekiem pojawiają się też kolejne choroby. Jednym ze schorzeń często dotykających osób starszych jest udar mózgu, któremu będzie poświęcona jedna z kongresowych sesji.
- Uważamy, że dyskusja o leczeniu udaru mózgu jest bardzo potrzebna. Po pierwsze jesteśmy świadkami - wreszcie i na szczęście - prawdziwej rewolucji w terapii tej choroby. Podobnie było 20 lat temu w Polsce z leczeniem interwencyjnym zawałów serca, które ratuje życie tysięcy ludzi.
Po drugie mamy dziś w kraju, w ramach specjalnego programu, możliwość interwencyjnego i równie skutecznego leczenia udaru mózgu. Kongresowa debata o tej metodzie jest naprawdę ważna, gdyż wydaje się, że nadal wymaga ona wymaga w Polsce wdrożenia skutecznych rozwiązań pozwalających stosować tę procedurą na jeszcze szerszą skalę niż obecnie.
Nie ulega dla mnie wątpliwości, że skuteczne leczenie udaru mózgu to zarówno zagadnienie medyczne, jak również mające istotny wymiar społeczny.
- W swoich kongresowych propozycjach wskazujecie Państwo także uwagę na znaczenie wprowadzania do praktyki klinicznej innowacyjnych technologii medycznych.
- Przede wszystkim wdrażanie nowych technologii w medycynie powinno następować na bieżąco. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że najnowsze rozwiązania są często bardzo drogie. Z drugiej strony musimy brać pod uwagę fakt, że innowacyjne technologie poprawiają jakość leczenia pacjentów.
Drogi wprowadzania nowych metod terapii są różne. Chciałbym w tym kontekście zwrócić szczególną uwagę na rolę uniwersytetów. Pamiętajmy bowiem, że w uczelniach mamy na przykład możliwość wprowadzenia nowatorskich rozwiązań poprzez doktoraty wdrożeniowe.
Wdrażanie nowych technologii do polskiej medycyny jest zagadnieniem niezwykle ważnym. Chociaż na początku może się wydawać, że dana metoda jest kosztowna to jednak w końcowym efekcie leczenie bardziej efektywne powoduje, że takie wdrożenia stają się również uzasadnione ekonomicznie.
_________
* VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2021) odbędzie się 14 i 15 czerwca br. w Katowicach.
Programy wielu kongresowych sesji, z oczywistych powodów, uwzględniać będą zagadnienia dotyczące różnych aspektów pandemii COVID-19 i jej wpływu na system opieki zdrowotnej, politykę społeczną oraz gospodarkę.
Dzięki transmisjom online, wszystkie kongresowe debaty, wykłady i prezentacje dostępne będą na stronie internetowej wydarzenia www.hccongress.pl oraz w portalach Grupy PTWP: rynekzdrowia.pl, rynekaptek.pl i infodent24.pl.
Już wkrótce ruszy rejestracja na HCC 2021.
Organizatorem Kongresu Wyzwań Zdrowotnych jest Grupa PTWP, wydawca m.in. magazynu Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
POLECAMY
- 18:00 Rząd poluzuje restrykcje? Na liście m.in. salony fryzjerskie i sklepy meblowe
- 17:50 Epidemia Covid-19: przy ilu przypadkach dziennie możliwa pełna kontrola?
- 17:31 PBL: szybkie wdrażanie terapii ograniczonych w czasie opłaca się wszystkim
- 17:11 Komunikat EMA o szczepionce Johnson & Johnson: więcej korzyści niż ryzyka
- 16:29 Technologia mRNA w Polsce - ABM wesprze badania
- 16:11 Projekt rozporządzenia MZ: więcej czasu na dostosowanie SOR-ów do wymagań
- 15:48 Towarzystwa naukowe po stronie prof. Krzakowskiego w sporze z Fundacją Alivia
- 15:21 200 lekarzy chce podjąć prace za granicą
- 15:13 Śląsk: komunie i pandemia Covid-19. Kościół się dostosował
- 14:35 Zmiana terminu podania drugiej dawki szczepionki niemożliwa?
- 14:03 Naukowcy z Teksasu zidentyfikowali nowy wariant koronawirusa
- 13:49 Dr Janusz Meder: większość polskich pacjentów zbyt późno zgłasza się do onkologa
- 1 Koronawirus w Polsce: 2 704 571 potwierdzonych zakażeń, zmarło 62 734 pacjentów
- 2 MZ zezwoliło szpitalom, żeby samodzielnie ustalały liczbę personelu medycznego
- 3 Rząd zapowiada: do 10 maja każdy dorosły Polak otrzyma e-skierowanie na szczepienie
- 4 Kielce: pocovidowy pacjent został wypisany do domu wraz z respiratorem
- 5 Szpitale: mamy oddać pieniądze za niewykonane zabiegi. NFZ: nie żądamy jeszcze zwrotu
- 6 Respiratorów dla chorych na Covid-19 nie brakuje, ale czy ma je kto obsługiwać?
- 7 Premier zarejestrował się na szczepienia. Podał, jaką szczepionkę wybrał
- 8 Niewykorzystane dawki już wkrótce dla wszystkich chętnych. Krok do uwolnienia szczepień?
- 9 ETPC wydał wyrok ws. obowiązkowych szczepień w Czechach. Co oznacza on dla Polski?
- 10 Dworczyk: od poniedziałku każdego dnia rejestracja na szczepienia dwóch roczników
- 11 USA: 0,008 proc. zaszczepionych zakaziło się koronawirusem
- 12 Sąd: samorząd aptekarski przegrał proces dotyczący aplikacji Recepta Gemini
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych