×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Skuteczne leczenie bólu zależy od wiedzy i doświadczenia lekarza. "Wypełnianie formularzy nie pomoże"

Autor: oprac. IB • Źródło: PPOZ, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 24 sierpnia 2023 07:02

Ministerstwo Zdrowia zamiast skupiać się na kolejnych bezsensownych administracyjnych procedurach, powinno położyć nacisk na szeroką edukację i konkretne działania prozdrowotne w kierunku walki z bólem - wskazuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Skuteczne leczenie bólu zależy od wiedzy i doświadczenia lekarza. "Wypełnianie formularzy nie pomoże"
Skuteczne leczenie bólu zależy od wiedzy i doświadczenia lekarza Fot. AdobeStock
  • Choć środowisko medyczne negatywnie odnosiło się do planowanych przez MZ zmian w standardach organizacyjnych leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych, rozporządzenie wchodzi w życie 24 sierpnia - mówi Bożena Janicka
  • To, czy pacjent otrzyma skuteczną terapię przeciwbólową zależy od wiedzy i doświadczenia lekarza, a nie od tego czy wypełni on lub nie jakiś formularz - argumentuje
  • Potrzebna jest szeroka edukacja, i to już od najmłodszych lat. Nie zastąpią jej żadne formularze, czy ministerialne rozporządzenia - dodaje

"Lekarz – oprócz badania – będzie musiał otwierać nowe pliki i wypełniać rubryki"

 Jak zauważa, choć środowisko medyczne negatywnie odnosiło się do planowanych przez MZ zmian w standardach organizacyjnych leczenia bólu w warunkach ambulatoryjnych (biurokratyczne obciążenie kosztem czasu pacjenta) rozporządzenie wchodzi w życie 24 sierpnia. Oznacza to, że podczas każdej wizyty, gdy pacjent będzie się skarżył na ból, lekarz – oprócz badania – będzie musiał otwierać nowe pliki i wypełniać rubryki.

- Jest to absolutnie pozbawione sensu, ponieważ od lat określamy ból według najbardziej rozpowszechnionej skali 0-10, rekomendowanej przez Światową Organizację Zdrowia. Już w 1986 roku WHO wprowadziła schemat farmakologicznego leczenia bólu, którym kierują się lekarze na całym świecie. Poszczególne kategorie tych leków tworzą tzw. drabinę analgetyczną opracowaną przez WHO. Na jej szczycie są leki o największej skuteczności zwalczania bólu. To, czy pacjent otrzyma skuteczną terapię przeciwbólową zależy od wiedzy i doświadczenia lekarza, a nie od tego czy wypełni on lub nie jakiś formularz - argumentuje cytowana w informacji prasowej Bożena Janicka.

- Doświadczenie uczy, że najczęściej spełnianie przez lekarza urzędniczych oczekiwań przynosi wręcz odwrotny skutek – ogranicza dostęp do odpowiedniego świadczenia medycznego – dodaje.

Rośnie liczba pacjentów skarżących się na ból

Tymczasem zdaniem lekarzy żadne dodatkowe wytyczne, nakazy, czy zakazy nie rozwiążą „bólowego” problemu Polaków.

– Z niepokojem zauważamy, że rośnie liczba pacjentów „bólowych”. Ma to związek z tym, że żyjemy dłużej i cierpimy na więcej schorzeń. Ale nie tylko. Już młode, a nawet bardzo młode osoby narzekają na dolegliwości bólowe. To pierwsze efekty złego stylu życia, braku ruchu, niewłaściwej diety. Ważną kwestią jest też nieprzemyślane nadużywanie leków przeciwbólowych, czemu sprzyja ogromna dostępność w aptekach preparatów bez recepty. Z przerażeniem obserwujemy również, że pacjenci zażywają wiele tabletek na raz, mieszają je nie zdając sobie sprawy, że mogą wchodzić w szkodliwe dla organizmu interakcje – mówi Bożena Janicka.

– Oczywiście ból przewlekły, trwający 3 miesiące, powinien być bezwzględnie zdiagnozowany przez lekarza i oceniony zarówno w skali, jak w badaniach klinicznych. W tym przypadku może wskazywać na jakiś poważny problem w organizmie. Nie wolno go bagatelizować – podkreśla Bożena Janicka.

– Właśnie tym tematom powinna być poświęcona szeroka edukacja, i to już od najmłodszych lat. Uważamy, że nasze społeczeństwo powinno mieć szeroki dostęp do pełnej wiedzy na temat bólu i walki z nim. Tego nie zastąpią żadne formularze, czy ministerialne rozporządzenia – podkreśla Bożena Janicka.
 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum