Składka zdrowotna w styczniu 2022 wyższa niż zakładano. Dlaczego? Wiceminister wyjaśnia

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP27 grudnia 2021 15:13

Od 1 stycznia 2022 Polski Ład wprowadza nową składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rozliczający się podatkiem liniowym mają płacić 4,9 proc. ZUS twierdzi, że w styczniu firmy muszą zapłacić jednak 9 proc. Wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśnia powstałe zamieszanie.

Składka zdrowotna w styczniu 2022 wyższa niż zakładano. Dlaczego? Wiceminister wyjaśnia
Polski Ład. Nowa składka zdrowotna od stycznia 2022. Ile zapłacą przedsiębiorcy? Fot. AdobeStock
  • Od 1 stycznia 2022 roku założenia Polskiego Ładu zmieniają sposoby wyliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
  • Składka zdrowotna dla rozliczających się podatkiem liniowym ma wynosić 4,9 proc
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla jednak, że tyle to przedsiębiorcy zapłacą za luty i kolejne miesiące. W styczniu 2022 będzie to jeszcze 9 proc.
  • Ile faktyczni wyniesie składka zdrowotna w styczniu 2022 i dlaczego powstało zamieszanie?

Jaka składka zdrowotna w 2022 roku?

Podczas poniedziałkowej (27 grudnia) konferencji prasowej, wiceminister finansów Jan Sarnowski był pytany, czy to prawda, że składka zdrowotna za styczeń dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym wyniesie 9 proc. - tak twierdzi ZUS, a nie 4,9 proc., jak przewidują rozwiązania podatkowe Polskiego Ładu.

Sarnowski wyjaśnił, że rozliczenie składki zdrowotnej na nowych zasadach dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zostało pomyślane w taki sposób, by składka była opłacana od osiąganego dochodu i by była w wysokości 4,9 proc., bez możliwości odliczenia od podatku.

- Aby ułatwić księgowym czy biurom rachunkowym dokonanie tych obliczeń, Ministerstwo Finansów zdecydowało się wprowadzić zasadę, że dochód brany pod uwagę przy rozliczeniu za konkretny miesiąc będzie dochodem z miesiąca poprzedniego. To oznacza, że pierwszy raz na nowych zasadach przedsiębiorcy rozliczą się w lutym - powiedział wiceminister.

Czytaj: Nowy podatek zdrowotny od 2022 roku. Zapłacą go prawie wszyscy

Składka zdrowotna od stycznia 2022. "Liniowcy" zapłacą 9 proc.

- Także składka za luty będzie liczona od dochodu ze stycznia i płacona w marcu. W przypadku okresu przejściowego, czyli stycznia 2022 podstawą obliczenia składki zdrowotnej wciąż będzie 75 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (jak w 2021 r., a nie dochód, jak będzie w 2022 r.), natomiast wysokość składki wyniesie 9 proc. i składka nie będzie odliczana od podatku - dodał.

Sarnowski przekonywał, że jest to rozwiązanie korzystne dla dużej części przedsiębiorców, "nawet biorąc pod uwagę, że stawka składki jest wyższa, bo nie 4,9 a 9 proc.".

- W przypadku ogromnej większości podatników rozliczających się "liniówką" mamy do czynienia z przedsiębiorcami, których dochody przekraczają 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw - tłumaczył.

- Także dzięki zastosowaniu tego przepisu przejściowego ponad 60 proc. przedsiębiorców rozliczających się na podatku liniowym zapłaci niższą składką niż gdyby już od stycznia zaczęły obowiązywać zasady, które będą działać w lutym i kolejnych miesiącach - stwierdził wiceminister finansów.

Czytaj: Od 2022 zmiany w ZUS, które dotkną miliony Polaków. To trzeba wiedzieć

Polski Ład. Nowe stawki składki zdrowotnej

Wchodzące w życie 1 stycznia 2022 r. zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu, zmieniają m.in. zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom i likwidują możliwość odpisu składki od podatku: 

  • dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od dochodu (tak jak dla pracowników);
  • przedsiębiorcy na podatku liniowym będą od 2022 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu;
  • dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna wyniesie 9 proc., które będą liczone od podstawy:

- dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia;

- dla przychodów do 300 tys. zł 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla wyższych 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

  • u podatników rozliczających się na karcie podatkowej składka zdrowotna wyniesie 9 proc. Będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia.

Czytaj: Filip Nowak: dzięki Polskiemu Ładowi bez limitów do AOS

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum