Składka zdrowotna: czy wzrośnie od 2011 roku?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2010 10:01

Nadal nie wiadomo, czy postulowany przez większość posłów wzrost składki zdrowotnej z 9 do 12 proc. znajdzie się wśród rządowych propozycji zmian w systemie ochrony zdrowia.

Paweł Graś, rzecznik rządu, zaznacza, że decyzja o podniesieniu składki od przyszłego roku jeszcze nie zapadła. Dodaje jednak, że jest to element prac rządu. Punktem spornym jest, kto ma sfinansować wzrost składki do NFZ – czy ubezpieczeni, co oznacza niższe pensje, czy budżet?

Z sondy przeprowadzonej przez Dziennik Gazetę Prawną wśród posłów wynika, że wszystkie kluby parlamentarne opowiadają się za podniesieniem składki.

– Wzrost jest niezbędny. Obecne nakłady na lecznictwo nie odpowiadają potrzebom pacjentów – uważa Joanna Mucha, posłanka PO, członek sejmowej komisji zdrowia. Jednak jej zdaniem podwyżka składki już od przyszłego roku jest dyskusyjna ze względu na spowolnienie gospodarcze.

Posłowie opozycji mają gotowy projekt ustawy w tej sprawie. – Składka powinna wynosić 12 proc. Jej wzrost nie powinien jednak obciążać ubezpieczonych – mówi Bolesław Piecha, poseł PiS i przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Takie stanowisko popierają również członkowie klubu PSL oraz Lewicy. Zdaniem tego ostatniego składka powinna wzrosnąć nawet do 13-14 proc.

Zdaniem posłów wzrost składki musi być jednak rekompensowany przez budżet, a nie przez ubezpieczonych. A to oznacza dodatkowe wydatki. Wzrost składki o 1 punkt procentowy oznacza konieczność znalezienia w kasie państwa ok. 5 mld zł rocznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum