×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Składka zdrowotna. Będzie obniżka z 9 do 3 proc. Rząd bliski podjęcia decyzji

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia26 sierpnia 2021 08:00Aktualizacja: 26 sierpnia 2021 08:11

Polski Ład i proponowane zmiany podatkowe wywołały spore kontrowersje. Krytykowany jest też pomysł modyfikacji składki zdrowotnej. W obliczu fali krytyki, rząd być może obniży jej wysokość z 9 do 3 procent.

Składka zdrowotna. Będzie obniżka z 9 do 3 proc. Rząd bliski podjęcia decyzji
Składka zdrowotna. Będzie obniżka z 9 do 3 proc.? Fot. Shutterstock
 • Polski Ład i nowa składka zdrowotna. Możliwe jest obniżenie składki zdrowotnej do 3 proc. Obecnie wynosi ona 9 proc.
 • Po obniżce nie byłaby ona odliczana od podatku
 • Rządowe pomysły z Polskiego Ładu dotyczące podatków są dziś w ogniu krytyki organizacji przedsiębiorców

Składka zdrowotna a Polski Ład. Co finalnie zrobi rząd?

Jak podała "Rzeczpospolita", powołując się na rządowe źródło, ponad 3 na 4 Polaków źle ocenia rozwiązania podatkowe proponowane w założeniach Polskiego Ładu. Rząd szuka więc sposobów, aby wycofać się z nich. Składka w wysokości 9 proc. bez możliwości odliczenia jej od podatku miałaby, zdaniem informatora "Rzeczpospolitej", być "drastyczną podwyżką podatków".

Na tej wysokości składek miałby znacząco zyskać Narodowy Fundusz Zdrowia i to pokazuje ocena skutków regulacji dołączona do projektu ustawy podatkowej. W ocenie rządu wpływy NFZ miałyby być wyższe o ponad 11 mld zł, co do 2031 r. zwiększy je o dodatkowe 115 mld zł.

Składka zdrowotna nie do odliczenia z podatku

3 proc. ma wynosić składka zdrowotna po obniżce. Informator "Rzeczpospolitej" zaznaczył, że nie można byłoby odliczyć jej od podatku. Potwierdził to w radiu TOK FM cytowany przez RP główny ekonomista resortu finansów Łukasz Czernicki, z tym, że byłaby ona stopniowo podnoszona w kolejnych latach aż do 9 proc. Wcześniej "nie wykluczyła" takiego zabiegu wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Zmiany postulowane przez rząd, które miałby wprowadzić Polski Ład, negatywnie oceniły organizacje przedsiębiorców, co potwierdzają rozmówcy "Rzeczpospolitej. Szef Konfederacji Lewiatan powiedział na łamach gazety, że zmiany podatkowe to wciąż wzrost obciążeń dla przedsiębiorców, a specjalista z ramienia Przedsiębiorców RP uznał zmiany za komplikujące system podatkowy. Potwierdziło to Towarzystwo Ekonomistów Polskich i dodało, że zmiany mogłyby obniżyć wpływy samorządów.

Składka zdrowotna w 2021 r. - jaka jest jej wysokość?

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Ewelina Nojszewska z Kolegium Zarządzania i Finansów Katedry Ekonomii Stosowanej SGH, przypomniała, że zgodnie z obecnie obowiązującą regulacją (art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) składka na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od podatku dochodowego.

Obecnie składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy wymiaru, jednak nie podlega w całości odliczeniu. Odliczeniu podlega jedynie 7,75 proc. podstawy wymiaru, a pozostałe 1,25 proc. - niepodlegające odliczeniu ani od podatku, ani od dochodu - nie stanowi również kosztu uzyskania przychodu.

Podstawa składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą w 2021 roku to 4 242,38 zł. W tym roku zryczałtowana składka zdrowotna dla wszystkich przedsiębiorców (niezależenie od dochodu) wynosi 381,81 zł, czyli 9 proc. podstawy wymiaru składki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze