Skład apteczek na statkach i okrętach będzie stały? Ministerstwo Zdrowia złożyło projekt

Autor: PAP • Źródło: PAP19 listopada 2021 17:04

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia określającego wyposażenie apteczek na statkach morskich i okrętach. Określono również wzór karty zdrowia marynarza.

Projekt został złożony w piątek. Fot. Shutterstock
  • Ministerstwo Zdrowia skierowało w piątek do konsultacji projekt rozporządzenia, w którym ponownie określono wyposażenie apteczek okrętowych i na statkach morskich
  • Określony został także wzór karty zdrowia dla marynarza
  • W projekcie określono wymagania w trzech wariantach

Typy apteczek na statkach i okrętach

Apteczka okrętowa typu A przeznaczona jest dla statków pełnomorskich bez ograniczenia długości rejsu.

Apteczka okrętowa typu B przewidziana jest dla statków pełnomorskich, odbywających rejs w odległości mniejszej niż 150 mil morskich od najbliższego portu, z odpowiednim sprzętem medycznym oraz statków pełnomorskich, które odbywają rejs w odległości mniejszej niż 175 mil morskich od najbliższego portu z odpowiednim sprzętem medycznym i pozostają stale w zasięgu helikopterowej służby ratownictwa.

Apteczka okrętowa typu C ma zastosowanie dla statków portowych, łodzi i statków pozostających bardzo blisko brzegu lub nieposiadających kabiny mieszkalnej innej niż sterówka.

W załączniku wskazano co musi znaleźć się w poszczególnych typach, m.in. jeśli chodzi o leki przeciwkrwotoczne, moczopędne, przeciwwymiotne, przeciwbólowe, dermatologiczne, okulistyczne, przeciwpadaczkowe, oraz szczepionki przeciwtężcowe, miejscowe środki znieczulające, sprzęt resuscytacyjny, opatrunki, narzędzia typu skalpele i kleszczyki, stetoskop, ciśnieniomierz, termometr, szpatułki. Załącznik zawiera także informacje o tym, w których apteczkach powinien być także sprzęt unieruchamiający i do nastawiania kości, papierki wskaźnikowe do analizy moczu czy urządzenie do podawania tlenu.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum