Skażona Odra. Eksperci: z objawami zatrucia idźcie do lekarza, płyn Lugola nie pomoże

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia14 sierpnia 2022 18:30

Substancja, która dostała się do Odry i doprowadziła do katastrofy ekologicznej, może już dziś występować w śladowym stężeniu. - To wydłuży jej identyfikację - mówi toksykolog, dr Krzysztof Tałaj. A farmaceuci przestrzegają przed samodzielnym leczeniem zatrucia chemicznego o nieznanym jeszcze pochodzeniu.

Skażona Odra. Eksperci: z objawami zatrucia idźcie do lekarza, płyn Lugola nie pomoże
Akcja oczyszczania Odry ze śniętych ryb Fot. PAP/Marcin Bielecki
 • Na jakie objawy powinny zwrócić uwagę osoby, które w ostatnich tygodniach miały kontakt ze skażoną wodą w Odrze?
 • Nasz niepokój powinny wzbudzać nietypowe symptomy, m.in. ze strony układu pokarmowego, objawy związane ze zmianami na skórze oraz niepokojące symptomy występujące w układzie nerwowym - mówi dr Krzysztof Tałaj
 • - Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy zatrucia, pilnie udaj się do lekarza. Nie stosuj na własną rękę "leków na odtrucie" polecanych w mediach społecznościowych i internecie! - apelują farmaceuci
 • Przestrzegają także przed stosowaniem płynu Lugola, który nie jest lekiem na zatrucie chemiczne

Na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę?

Na co powinny zwrócić uwagę osoby, które pod koniec lipca, nieświadome jeszcze wówczas zagrożenia, kapały się w Odrze lub jadły ryby złowionej w tej rzece?

- Należy zwrócić uwagę przede wszystkim nietypowe symptomy, między innymi ze strony układu pokarmowego, a także wszelkie objawy związane ze zmianami na skórze oraz niepokojące symptomy występujące w układzie nerwowym - wyliczał w TVN24 dr n. med. Krzysztof Tałaj, toksykolog z Instytutu Toksykologii i Medycyny Sądowej w Lubinie.

Odpowiadając na pytanie o substancje, które mogły spowodować katastrofę ekologiczną na Odrze, dr Tałaj zauważył, że na razie bardzo trudno wskazać jednoznacznie, co w tak znacznym stopniu zanieczyściło tę rzekę.

- Okoliczności tego skażenia nie są specyficzne. Pamiętamy, że śnięcie ryb może być spowodowane wieloma różnymi substancjami zaburzającymi czynności życiowe na różnych poziomach - zaznaczył ekspert.

Co zatruło Odrę? "Dokładne wyniki możemy poznać nawet za miesiąc"

I dodał: - Dokładne przyczyny skażenia Odry poznamy dopiero po zakończeniu szczegółowych badań biochemicznych. Jak długo potrwają? Nawet miesiąc, o czym świadczą przykłady sądowych badań toksykologicznych. Dzieje się tak w sytuacjach, w których nie dysponujemy konkretnymi przesłankami wskazującymi na określone substancje, z którymi mamy do czynienia - wyjaśnia toksykolog.

Zwraca uwagę, że w po tak poważnym zanieczyszczeniu Odry konieczne jest przeprowadzenie wielu analiz, pozwalających ostatecznie zidentyfikować substancje, które trafiły do rzeki.

- W przypadku metali na takie analizy wystarczy czasami kilka godzin lub dni. Jednak jeśli w grę wchodzą trwałe zanieczyszczenia organiczne, na przykład związane z pestycydami, czas badań może być dłuższy. Jeśli i one nie zostaną wykryte, badania są poszerzane na obecność innych substancji. Być może takich, które nie są dopuszczone do obrotu na terenie Polski, ale zostały do nas sprowadzone z zewnątrz - powiedział dr Krzysztof Tałaj.

- Być może substancja, która dostała się do Odry, dziś występuje już w znacznie niższym, wręcz śladowym stężeniu niż w momencie, w którym trafiła do rzeki. To również również wydłuży badania prowadzone przez toksykologów, gdyż muszą one być wielokierunkowe - dodaje ekspert.

Farmaceuci: w aptekach nie ma leków na silne zatrucie chemiczne. Płyn Lugola nie pomoże

W związku z obecną sytuacją dotyczącą zatrucia rzeki Odry, licznymi pytaniami pacjentów oraz dezinformacją w internecie, Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu wydała komunikat, w którym radzi, jak postępować w przypadku zatrucia wskutek kontaktu ze skażoną wodą z tej rzeki:

 • Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy zatrucia, pilnie udaj się do lekarza
 • NIE stosuj na własną rękę „leków na odtrucie” polecanych w mediach społecznościowych i internecie
 • W aptekach NIE są dostępne leki na silne zatrucie chemiczne
 • Płyn Lugola NIE jest lekiem na zatrucie chemiczne

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Badania wykluczyły już rtęć i metale ciężkie

Od kilku dni mieszkańcy terenów nadodrzańskich informują o odkryciu ton śniętych ryb w Odrze. Przyczyny tej katastrofy ekologicznej na Odrze bada, między innymi policja, prokuratura i inspekcja ochrony środowiska.

- Wbrew wcześniejszym doniesieniom medialnym, do szpitali lubuskich nie trafiła żadna osoba poparzona wskutek kontaktu z wodą z Odry - zapewniał w piątek, 12 sierpnia wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

W sobotę, 13 sierpnia znane już były pierwsze wyniki badań śniętych ryb prowadzonych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach.

- Mamy pierwsze wyniki toksykologii ryb. Państwowy Instytut Weterynaryjny przebadał 7 gatunków. Wykluczył rtęć jako powód śnięcia ryb - podała 13 sierpnia na Twitterze Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Natomiast późnym wieczorem w sobotę minister informowała: - Państwowy Instytut Weterynaryjny zakończył badania ryb na obecność metali ciężkich. Wykluczył metale ciężkie jako powód śnięcia ryb. Trwają dalsze analizy - napisała szefowa resortu klimatu i środowiska.

Rzeka Ner także skażona. Alert już w trzech powiatach

Kolejną rzeką, w której znaleziono dużą liczbę śniętych ryb jest Ner. Przepływa przez województwa łódzkie i wielkopolskie. Jest prawym dopływem Warty. Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zwołał 13 sierpnia posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji na rzece Ner.

W związku z wnioskiem wojewody łódzkiego dotyczącym zagrożenia ekologicznego, do mieszkańców dwóch powiatów woj. łódzkiego i jednego w Wielkopolsce wysłano ALERT RCB - podało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Alert RCB dla powiatów łęczyckiego, poddębickiego (woj. łódzkie) i powiatu kolskiego (woj. wielkopolskie):

 • Nie wchodź do Neru
 • Nie korzystaj z wody z tej rzeki
 • Słuchaj komunikatów.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum