Skandal z podwyżkami dla fizjoterapeutów. "Mamy sygnały o zwolnieniach z pracy"

Autor: oprac. KM • Źródło: KIF06 lipca 2021 13:50

Krajowa Izba Fizjoterapeutów otrzymuje "niepokojące sygnały": fizjoterapeuci są zwalniani lub zmuszani do zmiany formy umowy. To efekt wprowadzenia minimalnych wynagrodzeń dla medyków. Ustawa weszła w życie 1 lipca.

Skandal z podwyżkami dla fizjoterapeutów. "Mamy sygnały o zwolnieniach z pracy"
Skandal z podwyżkami dla fizjoterapeutów. KIF: Mamy sygnały o zwolnieniach z pracy/Fot. Shutterstock
  • 1 lipca w życie weszły zmiany dotyczące podwyżek dla pracowników służby zdrowia. KIF informuje, że fizjoterapeuci są zwalniani z pracy lub zmuszani do zmiany formy umowy.
  • "Bezdyskusyjne jest dla nas, że nasze kompetencje i odpowiedzialność jasno wskazują, iż powinniśmy zarabiać więcej" - piszą w liście otwartym przedstawiciele KIF.
  • Wzywają do zgłaszania "niepokojących sygnałów" w związku z podwyżkami i informują o możliwości skorzystania z pomocy prawnej.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów przypomina, że 1 lipca weszły w życie podwyżki dla przedstawicieli ochrony zdrowia w myśl ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zauważa też, że podwyżki dla etatowych pracowników zatrudnionych w publicznych placówkach były tematem wielomiesięcznych rozmów. Jednak mimo tych rozmów podniesienie wskaźników było niewielkie i "nie usatysfakcjonowało praktycznie żadnej grupy zawodowej". 

Jednocześnie Izba informuje o napływających sygnałach dotyczących zmian związanych z podniesieniem wskaźnika. Podaje, że nie ma ministerialnego zapewnienia o jego finansowaniu.

Czytaj więcej: Od dziś nowe minimalne wynagrodzenia medyków. Efekt? Pielęgniarki grożą strajkiem. Lekarze: Ta podwyżka jest żenująca

Podwyżki dla fizjoterapeutów. Nadal brak konkretów

"Minister Zdrowia zapowiedział fundusze, ale nadal brak konkretów" - pisze KIF i wymienia kolejne problemy: brak rozmów z pracodawcami, zwolnienia fizjoterapeutów, zmuszanie ich do zmian umów. Fizjoterapeuci przyczyny widzą w podniesieniu wynagrodzeń tylko przy umowach o pracę i braku zmiany wyceny świadczeń fizjoterapeutycznych. Mówią też, że nie ma pewnego źródła podwyżek.

KIF pisze, że apele w tej sprawie były wielokrotnie, a bezskutecznie kierowane do szefa resortu zdrowia i premiera. Problem dotknął także te środowiska, które były usatysfakcjonowane z powodu podwyżek, a teraz obawiają się problemów z powodu braku pieniędzy.

Sprawdź koniecznie: Niedzielski o podwyżkach medyków: pracodawcy otrzymają dodatki dla pracowników. Nie mogą pomniejszać wynagrodzeń

List otwarty do fizjoterapeutów i pracodawców

Krajowa Rada Fizjoterapeutów we współpracy z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii oraz Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym „Fizjoterapia” wystosowała list do fizjoterapeutów i pracodawców.

Izba prosi o zgłaszanie problemów dotyczących wdrażania podniesienia wskaźnika na adres: biuro@kif.info.pl. Proponuje wsparcie, także przy zakładaniu organizacji związkowych.

Czytaj także: Pielęgniarki pokazały paski. Na niektórych widać 2,5 tys. zł "na rękę"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum