Sinice w jeziorze Wigry. Sanepid wydał ostrzeżenie o zakazie kąpieli w Starym Folwarku

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP02 lipca 2021 14:17

Wigierski Park Narodowy poinformował o wykryciu sinic w jeziorze Wigry na Suwalszczyźnie. Sanepid wydał zakaz wchodzenia do wody w Starym Folwarku.

Sinice odkryte na jednej z plaż przy jeziorze Wigry. Fot. Shutterstock
  • Sanepid potwierdził wykrycie sinic w kąpielisku w miejscowości Stary Folwark na Suwalszczyźnie
  • Otwarcie plaży miało nastąpić w sobotę, ale na razie plany przesunięto
  • W związku z zagrożeniem sanepid przypomina, że zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do wody

Sinice w popularnym kąpielisku

Jezioro Wigry to jedno z najbardziej obleganych akwenów wodnych na Suwalszczyźnie.

- Dostaliśmy dzisiaj informację z sanepidu. Zostały przeprowadzone badania, które wskazały, że w miejscowości Stary Folwark, przy plaży zlokalizowano sinice - powiedział dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego Tomasz Huszcza.

Plaża miała zostać otwarta dla turystów od soboty. Miało to być strzeżone kąpielisko. Według planów od godz. 10 do 18 mieli tam pracować ratownicy.

Huszcza poinformował, że w tej sytuacji otwarcie kąpieliska zostanie przesunięte na inny termin. Huszcza dodał, że deszczowa pogoda na Suwalszczyźnie daje optymizm, że taka sytuacja nie potrwa długo.

Przy jeziorze Wigry jest wiele niestrzeżonych miejsc kąpielowych, które nie podlegają obostrzeniom sanepidu, dlatego dyrektor WPN apeluje o wstrzemęźliwość i rozsądek przed zażywaniem kąpieli.

- Ostrożnościowo odradzamy więc kąpiel w miejscach, gdzie woda ma intensywnie zielony lub zielonosiny kolor - czytamy w komunikacie WPN.

Pojawieniu się sinic sprzyja wysoka temperatura wody i powietrza, a także eutrofizacja, czyli zanieczyszczenie wody nawozami stosowanymi w rolnictwie. 

Problem z sinicami w polskich akwenach

Przypomnijmy, to nie pierwszy przypadek pojawienia się sinic w ostatnim czasie. 30 czerwca sanepid poinformował o zakwicie sinic na ośmiu kąpieliskach zlokalizowanych w Sopocie, a także w Gdyni, Stegnie Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo. 

Jak wyjaśnił wówczas Główny Inspektorat Sanitarny, nie da się przewidzieć występowania zakwitów wody, ponieważ bardzo duże znaczenie mają zmieniające się warunki pogodowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum