Siedem krajów na zielonej liście Wielkiej Brytanii. Polska nadal nie

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP05 sierpnia 2021 06:26

Wielka Brytania po raz kolejny zaktualizowała tzw. zieloną listę podróżną. Dołączyła siedem państw, do których można wjechać bez kwarantanny po powrocie. Jak się okazuje, lista wciąż nie obejmuje Polski.

Wielka Brytania zaktualizowała zieloną listę podróżną. Fot. Shutterstock
  • Wielka Brytania zaktualizowała zieloną listę podróżną. Dołączono siedem państw: Niemcy, Austrię, Norwegię, Rumunię, Słowenię, Słowację i Łotwę
  • Zmiany wchodzą w życie o godzinie 4:00 w sobotę (7 sierpnia). Wówczas lista będzie obejmować 36 państw
  • Po powrocie z krajów zamieszczonych na zielonej liście, nie trzeba odbywać dziesięciodniowej kwarantanny

Nowe państwa na brytyjskiej zielonej liście

Te siedem państw to Niemcy, Austria, Norwegia, Rumunia, Słowenia, Słowacja i Łotwa, ale spośród nich tylko dwa ostatnie przyjmują bez kwarantanny niezaszczepionych mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Po wejściu w życie tych zmian na zielonej liście będzie 36 państw i terytoriów, choć 16 z nich znajduje się pod obserwacją, czyli może zostać przesunięte na żółtą listę. Po powrocie z krajów z zielonej listy nie trzeba odbywać 10-dniowej kwarantanny, niezależnie od tego, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy też nie.

Z listy "żółtej plus" na żółtą przesunięta została Francja, co oznacza, że zaszczepione osoby nie będą musiały po przyjeździe z niej odbywać kwarantanny w domu. A z czerwonej listy na żółtą przeniesiono Indie, Bahrajn, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie, co z kolei oznacza, że przyjazd z tych krajów nie będzie dopuszczony - jak to jest obecnie - tylko dla obywateli i rezydentów Wielkiej Brytanii bądź Irlandii, a przyjeżdżający z nich mieszkańcy Wielkiej Brytanii zamiast odbywać płatną kwarantannę w hotelu, będą odbywać ją w domu, jeśli są niezaszczepieni lub jeśli są zaszczepieni - zostaną z niej zwolnieni.

W przeciwnym kierunku przesunięte zostały Meksyk, Gruzja, Reunion i Majotta, natomiast uniknęła tego losu Hiszpania. Brytyjskie media od kilku dni pisały, że jest to rozważane, co spowodowałoby poważny chaos, bo jak się szacuje, w Hiszpanii może być obecnie nawet milion Brytyjczyków.

Zmiany kosztów kwarantanny

Wszystkie zmiany wchodzą w życie w sobotę o 4:00 rano i dotyczą tylko przyjazdów do Anglii, ale ponieważ władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej zwykle harmonizują swoje listy podróżne z angielską, należy się spodziewać, że wkrótce ogłoszą takie same decyzje.

Natomiast od 12 sierpnia wzrośnie koszt kwarantanny w hotelach, na którą kierowani są mieszkańcy i rezydenci Wielkiej Brytanii lub Irlandii po przyjeździe z krajów z czerwonej listy. W przypadku pojedynczej osoby zamiast 1750 funtów będzie to 2285 funtów, zaś jeśli dwie osoby dorosłe odbywają ją razem w jednym pokoju, to koszt pobytu drugiej osoby wzrośnie z 650 do 1430 funtów. Jak wyjaśnił brytyjski rząd, nowe ceny lepiej odzwierciedlają faktyczne koszty wiążące się z kwarantanną. Na czerwonej liście jest obecnie ponad 50 państw.

Czyta: Paszport covidowy. Jak pobrać certyfikat COVID-19? Jest już niezbędny w wielu krajach

Kwarantanna wjazdowa po powrocie do Polski

Przypomnijmy, od 1 lipca obowiązują nowe zasady dotyczące kwarantanny wjazdowej dla państw UE i strefy Schengen:

  1. 21 państw UE: Austria, Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Czechy, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy
  2. 5 państw UE, które nie należą do strefy Schengen: Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Cypr, Irlandia
  3. 4 państw, które należą do strefy Schengen, ale nie należą do UE: Islandia, Norwegia, Szwajcaria, Lichtenstein.

Warto wspomnieć, że w przypadku powrotu do Polski z wymienionych wyżej państw, obowiązuje 10-dniowa kwarantanna, ale może ona zostać skrócona po wykonaniu testu antygenowego albo molekularnego, nie później niż 48 godzin po przekroczeniu granicy.

Kto nie musi odbywać kwarantanny?

  • osoby mające negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Wynik musi być przedstawiony w języku polskim lub angielskim (test PCR albo antygenowy).
  • podróżni zaszczepieni przeciwko COVID-19 jedną z czterech szczepionek dopuszczonych w UE (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson). Od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki musi upłynąć co najmniej 14 dni. Także i w tym przypadku zaświadczenie o zaszczepieniu musi być wydane w języku polskim albo angielskim.
  • osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych (lub hospitalizację), ale nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy.
  • dzieci do 12 roku życia, jeżeli podróżują z dorosłymi zaszczepionymi albo posiadającymi negatywny wynik testu.

Czytaj: Nowe zasady kwarantanny po powrocie do Polski. To trzeba wiedzieć przed wyjazdem na wakacje

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum