Sieć została rzucona. Sprawdź, czy twój szpital jest na liście

Autor: WOK, DK, WR/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2017 20:26

Oddziały wojewódzkie NFZ we wtorek (27 czerwca) ogłosiły w Biuletynie Informacji Publicznej wykazy lecznic zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. Listy będą obowiązywały od 1 października tego roku do 30 czerwca 2021 r.

Sieć została rzucona. Sprawdź, czy twój szpital jest na liście
Sieć szpitali staje się faktem; FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jako pierwszą opublikowano listę placówek z województwa dolnośląskiego. W wykazie tym znalazły się m.in. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu i Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc.

Poniżej linki do stron, na których opublikowane zostały wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci:

Mazowieckie: www.nfz.gov.pl/biuletyn-informacji-publicznej-mazowieckiego-ow-nfz
Dolnośląskie: www.nfz.gov.pl/dolnoslaski
Kujawsko-Pomorskie: www.nfz.gov.pl/kujawsko-pomorski/wykaz-szpitali-zakwalifikowanych-do-psz/
Lubuskie: http://www.nfz.gov.pl/biuletyn-informacji-publicznej-lubuskiego-ow-nfz
Małopolskie: http://www.nfz.gov.pl/biuletyn-informacji-publicznej-malopolskiego-ow-nfz
Lubelskie: www.nfz.gov.pl/biuletyn-informacji-publicznej-lubelskiego-ow-nfz
Łódzkie: http://www.nfz.gov.pl/biuletyn-informacji-publicznej-lodzkiego-ow-nfz/wykaz-szpitali-zakwalifikowanych-do-psz/
Opolskie: www.nfz.gov.pl/biuletyn-informacji-publicznej-opolskiego-ow-nfz
Podkarpackie: www.nfz.gov.pl/biuletyn-informacji-publicznej-podkarpackiego-ow-nfz
Podlaskie: www.nfz.gov.pl/biuletyn-informacji-publicznej-podlaskiego-ow-nfz/wykaz-szpitali-zakwalifikowanych-do-psz/
Pomorskie: www.nfz.gov.pl/biuletyn-informacji-publicznej-pomorskiego-ow-nfz
Śląskie: www.nfz.gov.pl/biuletyn-informacji-publicznej-slaskiego-ow-nfz
Świętokrzyskie: www.nfz.gov.pl/biuletyn-informacji-publicznej-swietokrzyskiego-ow-nfz
Warmińsko-Mazurskie: www.nfz.gov.pl
Zachodniopomorskie: www.nfz.gov.pl
Wielkopolskie: www.nfz.gov.pl/biuletyn-informacji-publicznej-wielkopolskiego-ow-nfz

Wykazy te będą obowiązywały od 1 października tego roku do 30 czerwca 2021 r. Podstawą finansowania szpitali w sieci jest ryczałt, którego wysokość wylicza się na podstawie liczby i struktury sprawozdawanych w poprzednim okresie świadczeń.

W pierwszym kwartale funkcjonowania sieci brane są pod uwagę świadczenia wykonane przez szpital w 2015 roku (ale według ceny obowiązującej w dniu wejścia w życie sieci). Ryczałt jest wyliczony według wzoru określonego w rozporządzeniu ministra zdrowia, który jest jednakowy dla wszystkich szpitali.

Dodatkowo odrębnie finansowane będą świadczenia szczególnie istotne z punktu widzenia potrzeb pacjentów, np. odbieranie porodów, udzielanie pomocy razie zawałów serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego czy świadczenia związane z leczeniem onkologicznym.

Szpitale, które nie wejdą do sieci, będą mogły starać się o kontrakty na leczenie w trybie konkursowym.

NFZ: spokojnie, nie ma powodów do obaw...
Przedstawiciele resortu zdrowia oraz NFZ do ostatniej chwili zapewniali, że ani pacjenci, ani zarządzający szpitalami (także tymi, które znajdą się poza siecią) nie mają powodów do obaw.

- Chciałbym zapewnić mieszkańców województwa, że sieć szpitali wniesie wiele korzyści. Zapewni kompleksowość udzielanych świadczeń, lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych, powinny skrócić się kolejki na SOR i w izbach przyjęć poprzez zorganizowanie przy nich punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - mówi Dziennikowi Wschodniemu Karol Tarkowski, szef lubelskiego NFZ.

- Szpital w sieci będzie zapewniał pacjentowi leczenie szpitalne, odpowiednią pomoc poradni specjalistycznej i rehabilitację. W przypadku szpitali, które będą realizować świadczenia w ramach umowy z NFZ w wyniku przeprowadzonych postępowań konkursowych - zasady udzielania świadczeń się nie zmienią. Stworzenie sieci ma polepszyć dostępność usług, a nie ją ograniczać - podkreślał,

Również Robert Bryk, dyrektor Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego podkreślał w rozmowie z Nową Trybuną Opolską, że pacjenci mogą czuć się bezpieczni.

Przypomniał, że w przypadku szpitali szczególnie istotnych dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców danego regionu dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ, po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministra Zdrowia, będzie mógł wskazać taki szpital do PSZ, pomimo niespełniania wszystkich kryteriów kwalifikacji.

- W sieci znajdą się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych - zapewnia p.o. rzecznika NFZ Sylwia Wądrzyk w przesłanym komunikacie.

... ale obaw i wątpliwości nie brakuje
Jednak obaw oraz wątpliwości dotyczących nowych zasad finansowania szpitali wciąż jest sporo. Np. na Śląsku spośród szpitali nadzorowanych przez zarząd województwa, zgodnie z pierwotnymi założeniami, poza siecią znajdowało się aż 12 szpitali.

Ostatecznie w sieci znalazł się jedyny w Polsce, katowicki Szpital Geriatryczny. Poza tym do wykazu trafiło kilka innych placówek, które nie spełniały wcześniejszych sieciowych kryteriów: Wojewódzkie Centrum Pediatrii Kubalonka w Istebnej, NZOZ Zakład Pulmonologii w Tarnowskich Górach, Śląskie Centrum Reumatologii w Ustroniu, Szpital Kolejowy w Wilkowicach-Bystrej.

Czy marszałkowskie lecznice w woj. śląskim, które nie znalazły się na wykazie, mają szanse na finansowanie w wyniku postępowań konkursowych? - Obecnie nie jest możliwym ustalenie, czy nowe konkursy zostaną przez Fundusz ogłoszone, a jeżeli tak, to w jakim terminie i jakiej wysokości środki zostaną przeznaczone na zakup tych świadczeń - stwierdza w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Witold Trólka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Mariusz Wołosz, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, dyrektor SPZOZ Szpital nr 2 w Mysłowicach wskazuje, że jego szpitalu jedynym oddziałem, który ma trochę lepszy kontrakt, pozwalający na zbilansowanie się, jest oddział okulistyczny.

- Ale ten oddział nie wchodzi do sieci na I poziomie - szpitala powiatowego. Czyli będzie musiał stanąć do konkursu z taką pulą środków, jaka jest. Może się okazać, że oddział będzie musiał w następnych miesiącach zniknąć - opisuje dyrektor.

Czy na pewno będzie racjonalnie?
Kolejna kontrowersyjna kwestia związana z funkcjonowaniem szpitali w sieci dotyczy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, która ma być prowadzona przy SOR-ach czy też izbach przyjęć lecznic, które wejdą do sieci.

Resort przypomina, że zgodnie z przepisami o sieci szpitali, „świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ) będą udzielane przez świadczeniodawców zakwalifikowanych do poziomów: 1- 3 i 5 sieci szpitali. Każdy z tych świadczeniodawców będzie udzielał świadczeń w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego oraz izby przyjęć, ponieważ posiadanie umowy w tych zakresach jest jednym z podstawowych warunków kwalifikacji do sieci szpitali” - czytamy w tzw. ocenie skutków regulacji, czyli projektów dwóch rozporządzeń dotyczących między innymi nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca uwagę, że z dotychczasowych doświadczeń szpitali, w których funkcjonuje nocna i świąteczna opieka wynika, że pracują tam osoby przypadkowe, czasem ze swoistej „łapanki”.

- Bywa, że są to już lekarze emeryci lub bardzo młodzi lekarze. Często odczuwają niepokój, czy udzielili pomocy w sposób prawidłowy, zgodny ze sztuką, czy czegoś nie przeoczyli - zaznacza.

Dlatego, zdaniem szefa samorządu lekarskiego, dochodzi do wykorzystania łatwości przekierowania „nocnego” pacjenta ze swojego pokoju do sąsiadującego z nim szpitalnego oddziału ratunkowego lub na izbę przyjęć. To z kolei powoduje, że na SOR trafiają pacjenci, którzy nie powinni się tam znaleźć.

Z kolei Jacek Krajewski, prezes zrzeszającego lekarzy rodzinnych Porozumienia Zielonogórskiego, zwraca uwagę, że proponowane zasady są dość ryzykowne.

- Jeśli w szpitalu nocna i świąteczna opieka będzie sąsiadować z oddziałem ratunkowym, racjonalne kierowanie strumieniem pacjentów stanie się trudne, gdyż wielu z nich „drzwiami i oknami” będzie starało dostać się na izbę przyjęć lub SOR. Trafią tam również mniej pilni pacjenci. Tak zresztą dzieje się nie tylko w Polsce - przestrzega.

Takie przyjęto zasady gry
Przypomnijmy, że placówki medyczne, aby wejść do sieci musiały spełnić łącznie m.in. następujące warunki: udzielać świadczeń w ramach izby przyjęć albo szpitalnego oddziału ratunkowego na podstawie umowy z NFZ przez okres co najmniej 2 ostatnich lat oraz posiadać konkretne oddziały wymienione w ustawie.

Placówki, które znajdą się w sieci, będą podzielone na kilka różnych poziomów tzw. systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne.

Ogłoszone we wtorek wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci zostaną jeszcze do 26 września uzupełnione o placówki, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów leczniczych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum