Sieć szpitali: pytania, krytyka, wątpliwości. Zmiany wejdą w tym roku?

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2018 05:44

Opozycja i wielu ekspertów bardzo krytycznie komentuje dotychczasowe efekty funkcjonowania sieci szpitali. Obaw nie kryją też szefowie lecznic i samorządowcy. Ministerstwo Zdrowia uspokaja i zapowiada zmiany w systemie szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Być może nastąpią jeszcze w tym roku.

Sieć szpitali: pytania, krytyka, wątpliwości. Zmiany wejdą w tym roku?
NFZ zaproponował zwiększenie finansowania świadczeń w tym roku, m.in. w szpitalach, o 1,5 mld zł; FOT. Arch. RZ

Przypomnijmy, że 7 czerwca minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że PSZ, czyli tzw. sieć szpitali, wymaga "dostrojenia".

- Chciałbym, aby wymogi podstawowych szpitali jeszcze bardziej zróżnicować od wysokospecjalistycznych choćby dyżurami "tępymi" i "ostrymi". Być może niezasadne jest, aby szpitale w bliskiej odległości, które są na poziomie podstawowym, musiały dyżurować w trybie 24/7 (całodobowo, siedem dni w tygodniu, także w weekendy i święta - red.) przez cały czas, bo to jest nierozsądne m.in. z punktu widzenia finansowego i wykorzystania kadr - ocenia szef MZ.

Ewentualne zmiany - jak zapowiedział szef resortu zdrowia - mogą nastąpić pod koniec tego roku - podała 7 czerwca PAP.

MZ: najwięcej zyskały szpitale trzeciego stopnia
Jak już także informowaliśmy, o efektach wprowadzenia w życie systemu sieci szpitali mówił na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w środę (6 czerwca) wiceminister zdrowia Zbigniew J. Król.

Sieć szpitali działa od października 2017 roku. Król informował, że w czwartym kwartale ub.r. liczba świadczeń wykonanych przez szpitale, które znalazły się w sieci, wzrosła o prawie 5 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2016 r. - Nie nastąpiło więc ograniczenie liczby świadczeń, a były takie takie obawy, kiedy dyskutowano o założeniach sieci - przypominał.

Dodał, że wartość świadczeń realizowanych przez lecznice działające w ramach PSZ, wzrosła o 11 proc. w porównaniu z 2016 r. - Zdecydowana większość ryczałtów z I kwartału roku 2018 jest wyższa od ryczałtów z ostatniego kwartału 2017 r., a przeciętny poziom tego wzrostu wyniósł 2,1 proc. - mówił Król.

Dodał, że najwięcej zyskały szpitale trzeciego stopnia PSZ, a najmniej placówki pierwszego poziomu oraz szpitale onkologiczne. W tym zakresie wymagana będzie korekta - przyznał wiceminister zdrowia.

Komisja, czyli sąd nad siecią szpitali
Posłowie opozycji oraz eksperci zarzucili wiceministra zdrowia pytaniami oraz licznymi krytycznymi uwagami dotyczącymi funkcjonowania sieci szpitali. - Ile nowych jednostek ambulatoryjnej opieki specjalistycznej zakontraktowano w szpitalach, które weszły do sieci? O ile skróciły się kolejki do specjalistów po wprowadzeniu sieci szpitali? - pytał były minister zdrowia, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, poseł Bartosz Arłukowicz (PO).

Przypominał, że nowe przyszpitalne poradnie AOS w ramach sieci miały być jednym z kluczowych elementów opieki poszpitalnej w ramach całego systemu opieki koordynowanej. Arłukowicz wskazywał również, że wprowadzenie sieci szpitali nie zmniejszyło ogólnego zadłużenia SPZOZ-ów.

- W 2017 r. zadłużenie publicznych szpitali zwiększyło się o 500 mln zł w porównaniu z rokiem 2015, natomiast zadłużenie instytutów, dla których Ministerstwo Zdrowia jest właścicielem wzrosło o 200 mln zł - podawał Arłukowicz.

W odpowiedzi Zbigniew J. Król przypominał, że celem wdrożenia sieci szpitali nie było tworzenie dodatkowych poradni specjalistycznych w szpitalach. Dodał, że po wprowadzeniu przepisów o PSZ liczba świadczeń ambulatoryjnych w sieciowych szpitalach wzrosła o 9 proc.

Co dalej z AOS w ramach sieci?
Wiceminister zdrowia zwracał także uwagę, że w ramach systemu ryczałtowego finansowania sieciowych szpitali koordynacja opieki wprowadzana jest „na bazie już istniejących AOS-ów”.

Przypomniał, że zgodnie z zapowiedziami resortu zdrowia, nowe konkursy na AOS odbędą się w tym roku. - Natomiast system ryczałtowego kontraktowania daje możliwość rozliczania świadczeń wykonywanych ambulatoryjnie w szpitalach. To powoduje zwiększenie dostępności do tych usług - dodał Król.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, poseł Tomasz Latos (PiS) wskazywał, że na szczegółowe podsumowania i analizy dotyczące sieci jest „o dwa miesiące za wcześnie”. Podkreślał, że pełne dane finansowe m.in. w zakresie funkcjonowania szpitali za I półrocze 2018 r. będą znane w lipcu.

Latos odniósł się także do kwestii ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w ramach sieci szpitali. - Dotychczasowe umowy na AOS były aneksowane. Takie też były oczekiwania ze strony prowadzących poradnie specjalistyczne, aby nowe konkursy nie były organizowane w tym samym czasie, kiedy wprowadzana była sieć szpitali - mówił wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Zaznaczył, że „oczywiście nowe konkursy powinny być” i zostaną rozpisane. Jednocześnie poseł Latos przypomniał, że za rządów PO-PSL przez lata nie było organizowanych konkursów na AOS. Dodał, że ustawa o PSZ „daje dyrektorom szpitali dużą swobodę w przesuwaniu środków nie tylko pomiędzy poszczególnymi oddziałami, klinikami, ale też w zakresie wykorzystania przychodni przyszpitalnych”.

Samorządowcy i eksperci: chaos utrudnia zarządzanie
Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego odpowiadający m.in. za ochronę zdrowia w tym regionie podkreślał, że sieć szpitali wprowadziła chaos i niepewność co do finansowania placówek.

Wskazywał, że część szpitali, dla których samorząd woj. śląskiego jest organem tworzącym, nadal czeka na zapłatę nadwykonań z 2017 r. - Nie możemy kredytować procedur medycznych z pieniędzy samorządowych - zastrzegał Michał Gramatyka.

Jego zdaniem, problemy wynikające wprowadzenia ustawy o PSZ w woj. śląskim w znacznej mierze dotyczą oddziałów w szpitalach „marszałkowskich”, które znalazły się poza siecią. - Z dnia na dzień dowiadujemy się, że nie będą aneksowane umowy na świadczenia w tych oddziałach i zabraknie dla nich finansowania, chociaż wcześniej informowano nas, że takie konkursy będą. Tak stało się np. w przypadku oddziału geriatrii Katowickiego Centrum Onkologii - mówił śląski wicemarszałek.

Czy możemy wreszcie się dowiedzieć...
Z kolei Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP przypominał, że ta organizacja proponowała wdrożenie sieci szpitali, ale „według koncepcji prof. Zbigniewa Religi”. Mądrala przypominał, że były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewniał, że na część konkursową, czyli finansowaną poza sieciowym ryczałtem, będzie 13 proc. środków.

- Później dowiedzieliśmy się, że będzie to 11 proc., a na samym końcu, że tylko 7 proc. środków (na leczenie szpitalne - red.). Czy możemy wreszcie dowiedzieć się, jak będzie ostatecznie wyglądał podział tej puli? - mówił wiceprezydent Pracodawców RP.

- Nie podzielam optymizmu resortu zdrowia dotyczącego wzrostu wartości ryczałtów dla sieciowych szpitali - powiedział Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich. - Z naszych danych oraz obliczeń wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku aż 23 proc. mniejszych szpitali miejskich oraz powiatowych ma ryczałty niższe niż w ostatnim kwartale 2017 roku - zwracał uwagę Marek Wójcik.

Co z geriatrią, kardiologią, dostępem do rehabilitacji?
- Z PSZ wypadła geriatria, utrudniony został dostęp do świadczeń kardiologicznych i rehabilitacyjnych - wyliczała była wiceminister zdrowia, posłanka Beata Małecka-Libera (PO). Dodała, że w sieci szpitali nie ma też, zapowiadanego przez resort zdrowia, premiowania i promowania jakości świadczeń.

- Sieć szpitali miała jednak przede wszystkim poprawić dostęp pacjentów do leczenia, biorąc pod uwagę epidemiologię i wskaźniki demograficzne. Niestety, okazało się, że m.in. w kardiologii ta dostępność się pogorszyła, mimo że statystyki jednoznacznie pokazują, że główną przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu krążenia - przypominała Małecka-Libera, była wiceminister zdrowia.

Natomiast prezes PSL, poseł Władysław Kosiniak-Kamysz zwracał uwagę, że pod koniec 2017 r. na fizjoterapię czekało w Polsce ok. 1,1 mln osób. Dodał, że są miasta, w których na świadczenia rehabilitacyjne czeka się ponad rok.

- Jaka będzie w tym zakresie sytuacja od 1 lipca br., jakie środki trafią do placówek rehabilitacyjnych, aby zapewnić ułatwienie dostępu do tych świadczeń ok. 900 tys. osobom niepełnosprawnym, którzy mogą się zgłosić tam w wyniku przyjęcia ustawy dla osób z niepełnosprawnościami? - pytał Kosiniak-Kamysz.

Ministerstwo i Fundusz odpowiadają
Wiceminister zdrowia Zbigniew J. Król wyjaśniał, że przygotowując przepisy o sieci szpitali resort brał pod uwagę m.in. wskaźniki epidemiologiczne i demograficzne wynikające z map potrzeb mapy potrzeb zdrowotnych w zakresie kardiologii i onkologii. - Te mapy są obecnie poprawiane i aktualizowane - zaznaczył.

- Do Ministerstwa Zdrowia nie docierają sygnały świadczące o zwiększeniu się kolejek do świadczeń kardiologicznych - mówił wiceminister zdrowia, nawiązując do poruszanej także podczas posiedzenia komisji sprawy braku finansowania dla ośrodka kardiologii interwencyjnej AHP SA w Starachowicach.

Andrzej Jacyna, p.o., prezesa NFZ zaznaczył w trakcie posiedzenia komisji, że dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ „przeniósł środki finansowanie w południowy rejon województwa, gdzie nie było żadnej dostępności do kardiologii interwencyjnej”. - Jednocześnie zachowano poziom dostępności do tych świadczeń na poziomie zgodnym z normą określoną przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne - podkreślał Andrzej Jacyna.

Dwie propozycje zmiany planu finansowego NFZ
Odpowiadając na wątpliwości i pytania dotyczące kontraktowej części finansowania szpitali (poza sieciowym ryczałtem), prezes Jacyna informował, że NFZ skierował, także do sejmowej komisji zdrowia, dwie propozycje zmiany planu finansowego Funduszu.

- Pierwsza propozycja to uruchomienie rezerwy ogólnej na kwotę 510 mln zł. Druga propozycja, procedowana 5 czerwca w komisji finansów publicznych, to zwiększenie finansowania świadczeń o 990 mln zł. Chcemy te środki uruchomić od 1 lipca br. - zapowiedział Andrzej Jacyna.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum