Sieć szpitali: im bliżej ogłoszenia listy, tym więcej pytań

Autor: Nowa Trybuna Opolska/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2017 10:22

- Zobowiązanie szpitali, które znajdą się w sieci do świadczenia nocnej opieki grozi chaosem - alarmuje marszałek województwa opolskiego. To tylko jedna z wątpliwości, które złożył w piątek (23 czerwca) na ręce wojewody opolskiego. Czas nagli, bo sieć szpitali ma być ogłoszona już 27 czerwca.

Sieć szpitali: im bliżej ogłoszenia listy, tym więcej pytań
Roman Kolek, wicemarszałek woj. opolskiego; FOT. PTWP

- Wciąż nie wiadomo, czy w sieci znajdą się trzy bardzo ważne dla naszego regionu szpitale (Wodociągowa w Opolu, Korfantów i Biała). Nie wyobrażamy sobie, by ich działanie mogło być zagrożone - mówi marszałek Andrzej Buła.

- Jedną z największych obaw budzą regulacje prawne, które powodują, że każdy szpital, który wchodzi do sieci będzie musiał realizować pomoc nocną i świąteczną - dodał wicemarszałek Roman Kolek w rozmowie z Nową Trybuną Opolską.

Czytaj także: Nocna i świąteczna opieka w sąsiedztwie SOR?

- W Opolu dziś mamy jedno miejsce realizacji tych zadań, a w myśl nowych założeń, powstanie ich 4 albo 5. Nie będzie wśród nich jednak WCM-u, który ma największy szpitalny oddział ratunkowy w regionie i wszechstronną kadrę. Będzie za to szpital ginekologiczny. W świetle przepisów miałby on realizować wszelką pomoc lekarską całodobową, także niezwiązaną ze swym profilem. Grozi nam olbrzymi chaos - ostrzega wicemarszałek.

Samorządowcy podkreślają też, że nie ma wciąż jednoznacznej informacji, czy na tego typu świadczenia będą przyznawane osobne środki finansowe, czy też zadanie to będzie realizowane w ramach przyznanego ryczałtu.

Więcej: nto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum