Sesja HCC Online: dbanie o własne zdrowie to prawo czy obowiązek obywateli?

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2020 15:07

Czy pacjenci mają wyłącznie korzystać z systemu opieki zdrowotnej, czy także powinni współtworzyć systemowe rozwiązania, w tym przepisy oraz brać udział np. w projektowaniu nowych technologii medycznych? M.in. na takie pytania odpowiadali eksperci podczas jednej z poniedziałkowych (22 czerwca) sesji w ramach V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online.

Dbanie o własne zdrowie to prawo czy obowiązek obywateli? - Odpowiadając na to pytanie wolałbym używać słowa powinność, zamiast obowiązek - mówił podczas kongresowej sesji pt. "Pacjent beneficjentem i kreatorem systemu ochrony zdrowia" Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta podczas V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Online (Health Challenges Congress - HCC Online, 14-maja-14 lipca 2020 r.).

Z drugiej strony przyznał, że w gotowym już projekcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, który był tworzony wspólnie m.in. z przedstawicielami największych organizacji pacjentów, rzeczywiście są wskazane nie tylko prawa, ale też właśnie obowiązki oraz powinności pacjentów.

Eksperci starali się także rozstrzygnąć, czy Polacy dojrzeli już do tego, by profilaktyki i zdrowego trybu życia nie traktować jako „wyrzeczenia”, ale jako naprawdę opłacalną inwestycję, także w przyszłość swoich dzieci.

- Uważam, że większość rodaków ma już taką prozdrowotną świadomość. Jednak nadal bardzo potrzebna jest w Polsce edukacja i możliwie jaki najszerszy dostęp do certyfikowanej wiedzy o zdrowiu - podkreślał gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

W jego opinii zbyt wiele przekazów promocyjnych w środkach masowego przekazu nadal koncentruje się przede wszystkim na zwalczaniu dolegliwości środkami farmakologicznymi, ewentualnie na stosowaniu suplementów diety. - Tymczasem wciąż brakuje skutecznych kampanii informacyjnych popularyzujących zapobieganie chorobom, chociażby poprzez aktywność fizyczną czy kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych - dodał dyrektor Gielerak.

Również zdaniem Bartłomieja Chmielowca najważniejszym warunkiem, pozwalającym obywatelom świadomie wziąć na siebie znaczną część odpowiedzialności za swoje zdrowie jest edukacja: - Dlatego nadal będziemy zabiegać o wprowadzenie do szkół przedmiotu dotyczącego wiedzy o zdrowiu. Mały krok w tym kierunku został już wykonany - od września lekcje wychowawcze zostaną uzupełnione o tematykę zdrowotną - powiedział Rzecznik Praw Pacjenta.

Z kolei Piotr Kuskowski, dyrektor ds. strategii Siemens Healthcare zwracał podczas dyskusji uwagę, że w kształtowaniu polityki zdrowotnej oraz modelu finansowania świadczeń w naszym kraju, w znacznie szerszym niż obecnie zakresie warto uwzględniać doświadczenia pacjentów. - Właśnie z tego powodu wzięliśmy udział w tworzeniu w ubiegłym roku Raportu „Doświadczenia pacjenta w Polsce” - zaznaczył dyr. Kuskowski.

Raport ukazał się w październiku 2019 r. i stanowi próbę szerszej oceny systemu ochrony zdrowia z punktu widzenia koncepcji patient experience. W tym podejściu ważny jest nie tylko sam efekt, wynik terapii, ale również stan emocjonalny pacjenta, w tym, między innymi poczucie komfortu, poziom lęku oraz stresu związanego z procesem diagnostyczno-terapeutycznym.

- Warto przypomnieć w tym kontekście, że udział opinii pacjentów w wagach amerykańskiego programu Value Based Purchasing wynosi 25 proc.m, co z kolei odpowiada za kilka procent refundacji w publicznym systemie ubezpieczeń Medicare w Stanach Zjednoczonych - informował Piotr Kuskowski.

Obszerna relacja z sesji pt. "Pacjent beneficjentem i kreatorem systemu ochrony zdrowia" wraz z wypowiedziami wszystkich prelegentów - już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum