Serial z pigułką "dzień po": minister pracuje nad rozwiązaniem

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2015 18:33

Premier Ewa Kopacz powiedziała w czwartek (22 stycznia), że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz pracuje nad rozwiązaniami ws. pigułki "dzień po" - ellaOne. Chodzi o rozwiązania bezpieczne ze względu na osoby, które mogłyby skorzystać z pigułki - dodała.

Serial z pigułką "dzień po":  minister pracuje nad rozwiązaniem

- Proszę pamiętać, że to nie premier udziela urzędowi rejestracji leków jakichkolwiek uprawnień. Minister zdrowia pracuje w tej chwili nad takimi rozwiązaniami, które będą bezpieczne, ale przede wszystkim bezpieczne ze względu na osoby, które mogłyby skorzystać z tej pigułki - powiedziała Kopacz dziennikarzom w Sejmie, pytana o pigułkę ellaOne.

Pigułka ellaOne jest zaliczana do tzw. antykoncepcji awaryjnej, stosowanej po stosunku płciowym.

Premier była pytana, czy dojdzie do przywrócenia recept na pigułkę ellaOne, czy może zostanie wprowadzona granica wiekowa ograniczająca możliwość jej kupna. Kopacz odpowiedziała, że czeka na zakończenie prac legislacyjnych:

- Pewne decyzje muszą być poparte aktami prawnymi i czekam na takie rozwiązania ze strony ministra zdrowia - odpowiedziała premier.

Dodała, że minister zdrowia współpracuje w tej sprawie z prawnikami, również z Rządowego Centrum Legislacji.

Czyt.: URPL: pigułka "dzień po" może być sprzedawana bez recepty. Jak długo?

22 stycznia prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych wydał informację, że decyzja Komisji Europejskiej o zmianie kategorii dostępności produktu ellaOne na produkt leczniczy wydawany bez recepty (OTC) jest w Polsce wiążąca i ostateczna od dnia 7 stycznia 2015 roku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum