Serafin krytykuje projekt ustawy o składkach zdrowotnych rolników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2012 17:52

Rządowy projekt ustawy o składkach zdrowotnych rolników jest niesprawiedliwy - uważa Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Władysław Serafin powiedział w czwartek (12 stycznia) na konferencji prasowej, że rządowy projekt ustawy dotyczący składek zdrowotnych rolników, który trafił do Sejmu, nie był konsultowany ze stroną związkową. Dlatego Kółka Rolnicze w trybie pilnym musiały wypracować swoje stanowisko.

W ubiegłym tygodniu rząd zmienił projekt i przekazał do Sejmu bez żadnych konsultacji. Dokument musi być uchwalony jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu, by nowe przepisy mogły wejść w życie od 1 lutego br. Dokument zakłada, że składkę zdrowotną będą płacili rolnicy, posiadający gospodarstwa powyżej 6 ha przeliczeniowych. Składka ta ma wynosić po 1 zł za hektar od każdego domownika z danego gospodarstwa. Właściciele mniejszych gospodarstw mają być zwolnieni z jej opłacania, będzie to robił za nich - tak ja dotychczas - budżet państwa.

Prace nad ustawą o składce zdrowotnej rolników są związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego - przypomniał Serafin. TK uznał za niekonstytucyjne zapisy, według których budżet państwa opłaca składki za rolników bez względu na ich dochody. Na zmianę tych przepisów TK dał rządowi 15 miesięcy, czyli do 4 lutego 2012 r.

Orzeczenie Trybunału odnosiło się do rolników, ale wyrok ten - jak powiedział Serafin - powinien uświadomić rządowi, że podobne nieprawidłowości występują też wobec innych grup zawodowych.

- Oczekujemy, że rząd w pilnym trybie złoży projekty ustaw dotyczące innych grup zawodowych - zaznaczył.

Według Kółek Rolniczych składka zdrowotna nie powinna być uzależniona od liczby osób mieszkających w danym gospodarstwie rolnym; powinna być jednakowa, niezależnie od liczby osób.

- Przedłożenie rządowe jest niekonstytucyjne, nie wypełnia dyspozycji orzeczenia TK, gdyż dalej podtrzymuje zróżnicowanie i jest niesprawiedliwe - powiedział Serafin.

Dodał, że Związek sprzeciwia się takiemu trybowi prac nad ustawą - bez konsultacji społecznych - i proponuje wprowadzenie poprawek. Zapowiedział, że gdyby było to jednak niemożliwe, to Związek zaproponuje projekt nowelizacji - składkę zdrowotną powinny opłacać gospodarstwa od 50 ha.

Chociaż rząd zakłada, że ustawa o składach zdrowotnych rolników będzie obowiązywała jedynie do końca 2012 r. to z praktyki wiadomo, że będzie ona przedłużana - tłumaczył prezes. Jego zdaniem nie da się bowiem w ciągu tego roku uchwalić ustawy regulującej dochody w rolnictwie. Rząd planuje przygotowanie takiej ustawy już w tym roku, a jej wejście w życie od 2014 r.

Jak zauważył szef Kółek, będzie to akt "ustrojowy", zmieniający po dziesiątkach lat system finansowo-dochodowy w rolnictwie. Powiedział, że będzie on wymagał wielu konsultacji i długiego okresu vacatio legis.

- Związek oczekuje na pilne konsultacje projektów ustaw w sprawie obliczania dochodów rolników i na to, że dochód będzie jedynym kryterium, które będzie można zastosować do wszystkich obciążeń - powiedział Serafin.

Drugie czytanie projektu o składach zdrowotnych rolników jest przewidziane na czwartek (12 stycznia) wieczór, a głosowanie - na piątek (13 stycznia) rano.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum