Senatorowie zgodnie za specustawą ws. koronawirusa, ale potrzebna nowela dotycząca m.in. POZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2020 15:20

Senatorowie zarówno PiS, jak i innych klubów poprą w piątek (6 marca) bez poprawek specustawę związaną z walką z koronawirusem, jednocześnie w przyszłym tygodniu złożona zostanie w Senacie jej nowelizacja - wynika z rozmów z PAP z senatorami.

Potrzebna nowela dotycząca m.in. POZ. Aco z lekarzami podstawowego kontaktu? Mogą się zakazić, bo nie będą mieli maseczki czy płynu dezynfekcyjnego? - pytał Kwiatkowski. Fot. archiwum

W piątek Senat ma się zajmować uchwaloną w poniedziałek przez Sejm specustawą dotyczącą koronawirusa. Wczesnym popołudniem z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim rozmawiał w tej sprawie szef KPRM Michał Dworczyk, apelując o przyjęcie przez Senat ustawy bez poprawek.

Z wypowiedzi senatorów różnych klubów wynika, że tak właśnie będzie.

- Wczorajsze wspólne posiedzenie komisji ustawodawczej i komisji zdrowia skończyło się konkluzją, że przyjmujemy dzisiaj ustawę o tzw. koronawirusie bez poprawek - powiedział PAP szef senackiej komisji ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski (niez.).

- Ta ustawa powinna być przyjęta jak najszybciej i wszystko wskazuje, że Senat ją przyjmie bez poprawek i wtedy od razu trafi do prezydenta, który ją na pewno niezwłocznie podpisze - zaznaczył Jan Maria Jackowski (PiS). - Wszystko wskazuje na to, że będzie obowiązywać od połowy przyszłego tygodnia - dodał.

Kwiatkowski zaznaczył zarazem, że czwartkowa dyskusja na posiedzeniu połączonych komisji wykazała, iż ustawa "w wielu miejscach ma poważne błędy".

Takim błędem jest np., jak dodał, ograniczenie możliwości zakupu z rezerw maseczek i płynów dezynfekcyjnych tylko przez placówki szpitalne.

- A co z lekarzami podstawowego kontaktu? Mogą się zakazić, bo nie będą mieli maseczki czy płynu dezynfekcyjnego? - pytał Kwiatkowski.

Ustawa zakłada także, jak dodał, że np. firmy mogą być zobowiązane do działań planistycznych służących ograniczeniu koronawirusa, ale jednocześnie, że mają sami za to płacić.

To oczywisty błąd. Jeżeli państwo realizuje swój obowiązek dbania o bezpieczeństwo i zdrowie Polaków, to państwo jednocześnie wszystkim podmiotom zaangażowanym musi pokryć koszty związane z realizacją tego obowiązku - mówił.

Dlatego, jak podkreślił Kwiatkowski, już w przyszłym tygodniu Senat wyjdzie z inicjatywą nowelizacji ustawy, "żeby błędy w tym projekcie naprawić".

- Padła też ważna deklaracja przedstawicieli rządu, że są za nowelizacją, widzą popełnione błędy i że rząd będzie współpracował z Senatem przy tej noweli - powiedział.

Wstępna propozycja noweli, jak powiedział Kwiatkowski, zakłada np. skreślenie art. 4, gdzie jest mowa o ponoszeniu przez przedsiębiorców kosztów planistycznych. Przewiduje także odszkodowania dla przedsiębiorców za kwarantannę i odszkodowania za niezrealizowane projekty budowlane, jeśli są opóźnione z powodu walki z koronawirusem. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum