Senatorowie pytają o źródła finansowania podwyżek dla medyków. Bromber: podział pieniędzy zostanie ustalony

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia08 czerwca 2022 11:00

W trakcie Komisji Zdrowia senatorowie dopytywali o źródła finansowania oraz sposób dystrybucji pieniędzy na podwyżki dla medyków. Kilkukrotnie pytany o to wiceminister zdrowia Piotr Bromber przyznał, że "ustawa nigdy nie regulowała sposobu dystrybucji pieniędzy, a ich podział zostanie ustalony", choć wcześniej odsyłał do oceny skutków regulacji, "gdzie to wprost jest powiedziane".

Senatorowie pytają o źródła finansowania podwyżek dla medyków. Bromber: podział pieniędzy zostanie ustalony
8 czerwca odbyła się senacka Komisja Zdrowia ws. podwyżek medyków Fot. Shutterstock
  • 8 czerwca senacka Komisja Zdrowia zajęła się ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia gwarantującą od 1 lipca podwyżki dla m.in. lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, opiekunów medycznych, farmaceutów czy pracowników niemedycznych
  • - Na wzrost wynagrodzeń minimalnych przeznaczamy dodatkową kwotę 7,2 mld zł - tłumaczył wiceminister zdrowia Piotr Bromber, odpowiedzialny za przygotowanie ustawy
  • Senatorowie kilkukrotnie dopytywali o źródła finansowania oraz formę dystrybucji tych pieniędzy
  • - Używając sformułowania dodatkowe środki, uznajemy, że tych pieniędzy w tej chwili nie ma w podmiotach leczniczych. Dodajemy 7,2 mld, które będą dystrybuowane do podmiotów leczniczych, by zrealizować zapisy tejże ustawy - tłumaczył Piotr Bromber

Ustawa o wynagrodzeniach dla medyków na senackiej Komisji Zdrowia

W środę - 8 czerwca - w trakcie obrad senackiej Komisji Zdrowia zajęto się przyjętą wcześniej przez Sejm nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych.

W trakcie posiedzenia doszło m.in. do dyskusji dotyczącej źródeł finansowania i sposobu dystrybucji pieniędzy na podwyżki dla lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, opiekunów medycznych, farmaceutów czy pracowników niemedycznych, która mają wejść w życie już 1 lipca 2022 roku.

- Czy to będą pieniądze przekazane personalnie na każdą osobę po PESEL-u, czy będzie zmiana wyceny świadczeń. Proszę to nam doprecyzować - pytała wiceministra zdrowia Piotra Brombera Beata Małecka-Libera, przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia.

Od 1 lipca podwyżki w ochronie zdrowia. Senatorowie pytają o źródło finansowania

- Jeżeli chodzi o nakłady, to odsyłam do oceny skutków regulacji, gdzie jest wprost powiedziane, że na wzrost wynagrodzeń minimalnych przeznaczamy dodatkową kwotę 7,2 mld zł - tłumaczył Piotr Bromber.

- Co do kwestii dystrybucji, podziału tych środków, zostanie to jeszcze ostatecznie ustalone. Proponujemy pewne rozwiązanie, proponujemy pewien punkt odniesienia, będziemy bazowali na doświadczeniu, które już mamy - dopowiadał wiceminister odpowiedzialny za przygotowanie tej ustawy.

- Przygotowując się do dzisiejszej dyskusji, każdy z nas czytał OSR. Rozumiem, że te dodatkowe pieniądze - jak pan ujął - będą przekierowane z budżetu do Narodowego Funduszu Zdrowia i formuła dalszej dystrybucji nie jest jeszcze ustalona? - kontrowała Małecka-Libera.

- Proszę nam wskazać źródło finansowania. Skąd państwo przesuwacie te pieniądze? - dopytywała.

"Ustawa nigdy nie regulowała sposobu dystrybucji pieniędzy"

- Środki, którymi dysponujemy, to środki w ramach 7 proc. PKB przeznaczone na ochronę zdrowia. Są to środki budżetowe, jak i również środki będące w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia - tłumaczył wiceminister.

- Co do dystrybucji, pewne propozycje zawarliśmy w OSR, ale bierzemy również udział w dyskusji, wsłuchujemy się w opinie - dopowiadał.

- Czyli ustawa, którą mamy przyjąć, nie precyzuje sposobu dystrybucji i nie wiemy tak naprawdę w jaki sposób te środki zostaną przekazane na wynagrodzenia pracowników? - upewniała się przewodnicząca Komisji.

- Ustawa nigdy nie regulowała sposobu dystrybucji. Co do sposobu dystrybucji tych środków, odsyłam do zapisów oceny skutków regulacji, gdzie jest wskazany przykładowy sposób. Nigdy nie był on określany na drodze formalno-prawnej w tejże ustawie - przyznał wiceminister.

- Używając sformułowania dodatkowe środki, uznajemy, że tych pieniędzy w tej chwili nie ma w podmiotach leczniczych. Dodajemy 7,2 mld, które będą dystrybuowane do podmiotów leczniczych, by zrealizować zapisy tejże ustawy - dodał.

"Odsyłam do zapisów oceny skutków regulacji"

O doprecyzowanie odpowiedzi prosił również wiceprzewodniczący Komisji  Wojciech Konieczny. 

- Czy te pieniądze będą przekazywane zdaniem pana ministra jako wzrost wyceny świadczeń, czy też będą przekazywane osobno, jako pieniądze dedykowane na pracownika - pytał senator.

- Ministerstwo Zdrowia pełni pełny nadzór nad Narodowym Funduszem Zdrowia i właściwie NFZ teraz będzie musiał dostosować się do polecenia ministerstwa - podkreślał Konieczny.

- Jeżeli chodzi o sposób dystrybucji - to pytanie padło już dwukrotnie - moja odpowiedź jest analogiczna, czyli odsyłam do zapisów oceny skutków regulacji - kolejny raz podkreślił wiceminister Piotr Bromber.

"Szpitale powinny wiedzieć, jak pokryte zostaną podwyżki wynagrodzeń"

Przypomnijmy, że w trakcie sejmowej Komisji Zdrowia (25 maja) posłowie również dopytywali o sposób finansowania podwyżek.

- Został ledwie ponad miesiąc i potrzebna jest informacja, bo wszystkie zakłady powinny poznać w jaki sposób te podwyżki wynagrodzeń będą rekompensowane. Na pewno szpitale chciałyby wiedzieć w jaki sposób Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje wzrost wynagrodzeń, wyceniane przez pana ministra na 7,2 mld zł? Czy pan minister zna te mechanizmy? - pytała Elżbieta Gelert.

Wówczas wiceminister Bromber również odsyłał do oceny skutków regulacji ustawy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum