Senatorowie debatują nad ustawami z pakietu zdrowotnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2011 15:12

Likwidacja stażu lekarskiego, umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań bez sądu oraz e-recepty i e-skierowania - to główne założenia uchwalonych przez Sejm trzech ustaw zdrowotnych z rządowego pakietu, nad którymi w środę (13 kwietnia) debatuje Senat.

Senatorowie debatują nad ustawami z pakietu zdrowotnego
Podczas obrad Senatu miała być także omawiana ustawa refundacyjna, która wzbudza najwięcej kontrowersji, jednak senatorowie zdecydowali, że zajmą się nią dopiero na następnym posiedzeniu. Zaplanowano je na 27 i 28 kwietnia. Do tego czasu komisja ustawodawcza ma przygotować propozycję poprawki dotyczącą obowiązku przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji. Ten zapis budzi wątpliwości m.in. prezydenta Bronisława Komorowskiego, który skierował do premiera Donalda Tuska list dotyczący ustawy refundacyjnej.

Uchwalona przez Sejm nowela ustawy o prawach pacjenta ma umożliwić szybsze dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za niewłaściwe leczenie, bez konieczności wstępowania na drogę sądową. Obecnie jest to możliwe tylko poprzez proces sądowy z powództwa cywilnego. Zgodnie z ustawą uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia będzie możliwe na drodze administracyjnej, jak podkreśla resort zdrowia, w czasie w około siedmiu miesięcy. Odszkodowania mają dotyczyć tylko szkód związanych z opieką szpitalną w Polsce.

Propozycję odszkodowania ma przedstawić zakład ubezpieczeń, który zawarł umowę ze szpitalem, w którym doszło do błędu medycznego. Zamiast odszkodowania możliwa będzie renta. Osoby ubiegające się o odszkodowanie będą mogły uzyskać: do 300 tys. zł w przypadku śmierci pacjenta (dla spadkobiercy) i 100 tys. w przypadku uszczerbku na zdrowiu (dla pacjenta). Wysokość renty może wynieść do 3 tys. zł.

W nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty zlikwidowano Lekarski Egzamin Państwowy, Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy oraz staż medyczny. Jednak zgodnie ze zmianami wprowadzonymi do rządowego projektu przez Sejm, studenci medycyny będą zdawać Lekarski Egzamin Końcowy, a studenci stomatologii – Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy.

Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia wprowadza możliwość umawiania się na wizyty w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie online statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej.

Na poprzednim posiedzeniu Senat wprowadził poprawki doprecyzowujące do ustawy o działalności leczniczej. Dotyczy ona funkcjonowania szpitali, nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki. Jednak zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego, w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową). Nowe szpitale będą mogły być tworzone tylko jako spółki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum