Senatorowie PiS chcą zgłosić poprawki do noweli ustawy refundacyjnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2012 17:21

PiS chce zgłosić poprawki do nowelizacji ustawy refundacyjnej, którą w środę (18 stycznia) zajmie się senacka komisja zdrowia. PO nie podjęła jeszcze decyzji w tej sprawie. Nie ma także stanowiska Ministerstwa Zdrowia.

Rzeczniczka MZ Agnieszka Gołąbek poinformowała, że w posiedzeniu senackiej komisji zamierza uczestniczyć minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Nowelizacja ustawy refundacyjnej, którą w ubiegły piątek (13 stycznia) uchwalił Sejm, znosi kary dla lekarzy za niewłaściwie wypisanie recepty. W przypadku farmaceutów kary za realizację błędnych recept pozostają; będą oni mogli skorzystać z abolicji, ale tylko do dnia wejścia w życie noweli. Naczelna Rada Aptekarska prowadzi protest przeciwko przepisom refundacyjnym.

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) poinformował, że jego klub zamierza złożyć poprawki do noweli ustawy refundacyjnej. Trwają ustalenia, których artykułów mają dotyczyć zmiany. Jedna z poprawek ma znieść przepisy, które przewidują kary dla aptekarzy.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) ocenił, że senatorom trudno będzie wprowadzić do noweli zmiany dotyczące kar dla aptekarzy. Dodał, że poprawki dotyczące tej kwestii nie mieszczą się w zakresie nowelizacji uchwalonej przez Sejm. Piecha przypomniał, że PiS przedstawiło wczoraj (16 stycznia) własny projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej, który m.in. usuwa zapisy dotyczące karania aptekarzy.

Wiceprzewodnicząca komisji prof. Alicja Chybicka (PO) podkreśliła, że decyzję o ewentualnych poprawkach podejmie dopiero po wysłuchaniu stanowiska rządu, które senatorom przedstawi minister zdrowia. 

- Poprawki będą ostatecznością, gdyż konieczne jest jak najszybsze uchwalenie nowelizacji. Chodzi choćby o przepisy umożliwiające refundowanie leków w przypadku, gdy są one podawane poza zarejestrowanymi wskazaniami - powiedziała prof. Chybicka. Podkreśliła, że 80 proc. leków onkologicznych jest podawanych dzieciom poza wskazaniami refundacyjnymi. Zgodnie z ustawą refundacyjną - nie mogą więc być finansowane przez NFZ. Ma to zmienić nowelizacja.

Nowelizacja wprowadza ponadto zmiany w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Medycy nie będą wpisywać na recepcie poziomu odpłatności za leki mające jeden poziom refundacji. Zgodnie z nowelą Ministerstwo Zdrowia będzie mogło podjąć decyzję administracyjną o refundowaniu leku w przypadku użycia go przy schorzeniach, których nie obejmuje jego charakterystyka.

Nowe przepisy przewidują też, że Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych będzie publikował na swojej stronie internetowej dane dotyczące charakterystyki leków. Nowela zmienia również sposób naliczania marży detalicznej dla leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzanych z zagranicy. Zrównano marżę detaliczną dla tych leków z marżą detaliczną obowiązującą dla pozostałych rodzajów leków, dzięki czemu pacjenci mają mieć większy dostęp do tych środków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum