Senatorowie KO apelują do rządu o zaprzestanie działań "godzących w dobre imię" medyków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2020 09:29

Wzywamy przedstawicieli rządu do zaprzestania działań i wypowiedzi, godzących w dobre imię lekarzy, pielęgniarek oraz pozostałego personelu medycznego, a także pracowników DPS-ów - napisali senatorowie Koalicji Obywatelskiej w oświadczeniu przekazanym PAP w sobotę (18 kwietnia) wieczorem.

Sygnatariusze oświadczenia podkreślają, że nie do zaakceptowania jest wystawianie przez wojewodów nakazów pracy dla m.in. matek na urlopach macierzyńskich, samotnie wychowujących dzieci i kobiet w ciąży. Fot. Shutterstock

W oświadczeniu podkreślono, że przedstawiciele zawodów medycznych oraz pracownicy Domów Pomocy Społecznej znajdują się na pierwszej linii walki z pandemią wirusa SARS-CoV-2.

"W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z działaniami i wypowiedziami przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, godzącymi w dobre imię wszystkich pracowników systemu ochrony zdrowia i DPS-ów. Pan Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia stwierdził np., iż pracownicy medyczni bagatelizują procedury bezpieczeństwa związane z koronawirusem" - czytamy w piśmie.

Sygnatariusze oświadczenia podkreślają, że nie do zaakceptowania jest wystawianie przez wojewodów nakazów pracy dla m.in. matek na urlopach macierzyńskich, samotnie wychowujących dzieci i kobiet w ciąży. "Skandalem jest nakładanie wielotysięcznych kar na te osoby" - dodano.

"17 kwietnia 2020 r. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował o rozpoczęciu dochodzeń w sprawie niektórych Domów Pomocy Społecznej w Polsce. Funkcjonariusze sprawdzą, czy w placówkach nie doszło do naruszenia procedur związanych z bezpieczeństwem podopiecznych placówek. Jest to tym bardziej bulwersujące, że pracownicy DPS-ów są dziś najbardziej zagrożeni zakażeniem koronawirusem" - napisano.

Zdaniem autorów apelu, "te działania insynuują, iż za rozprzestrzeniającym się wirusem stoją nieodpowiednie zachowania personelu medycznego i pracowników DPS-ów". Tymczasem - jak wskazano w piśmie - głównymi powodami problemów w placówkach ochrony zdrowia i DPS-ach są mała liczba testów na obecność wirusa, niedostatek środków ochrony osobistej oraz braki kadrowe.

Senatorowie KO wezwali przedstawicieli rządu "do natychmiastowego zaprzestania publicznych działań i wypowiedzi, godzących w dobre imię lekarzy, pielęgniarek oraz pozostałego personelu medycznego a także pracowników Domów Pomocy Społecznej". "W tak trudnym czasie potrzebna jest nam solidarność i wsparcie dla tych, którzy najmocniej walczą z epidemią" - podkreślili.

Oświadczenie podpisali senatorowie klubu Koalicji Obywatelskiej, m.in. marszałek Tomasz Grodzki, Magdalena Kochan, Bogdan Borusewicz, Beata Małecka-Libera, Bogdan Zdrojewski, a także senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

PAP - Olga Zakolska

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum