Senator Rulewski proponuje: bezpłatne leki dla seniorów i dzieci

Autor: BM/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2015 15:25

Senator Jan Rulewski z PO chce, by emeryci i renciści po ukończeniu 75 lat, dzieci oraz osoby chore znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji finansowej otrzymywały leki nieodpłatnie.

Senator Rulewski proponuje: bezpłatne leki dla seniorów i dzieci

Już kilka miesięcy temu w Senacie upadł projekt ustawy, który zakładał, że najbiedniejsi emeryci będą otrzymywać za darmo leki. Teraz pomysł odżył za sprawą senatora Rulewskiego.

- Inicjatywa ta obejmuje trzy grupy pacjentów, którzy mogą korzystać z darmowych leków - wyjaśnia Rulewski.

- Pierwsza to emeryci i renciści o minimalnych świadczeniach, czyli 880 zł brutto, mający skończone 75 lat i prowadzący samodzielnie gospodarstwo domowe. Druga grupa to dzieci z chorobami przewlekłymi. Trzecia - osoby objęte pomocą społeczną, mające niskie dochody, tj. 456 zł na osobę, osoby samotne z niskim dochodem i chorujące na choroby przewlekłe - wylicza.

W przypadku osób zaliczanych do trzeciej grupy, których dochód zostanie przekroczony o 1 zł, senator proponuje, by z pomocą dla NFZ przyszła pomoc społeczna.

- Osoba taka otrzyma darmowy lek, po zasięgnięciu opinii NFZ popartej kontrolą MOPS-u - twierdzi senator. - W Zachodniej Europie już dawno zauważono, że do szpitali zgłaszają się biedni pacjenci, bo otrzymują tam leki za darmo. Lepiej więc dać lek, niż płacić za leczenie dużo większe kwoty. Unia Europejska zaleca 60 proc. refundację dla wszystkich leków.

Jan Rulewski zaznacza, że ma wsparcie rządu i PO. - Odpowiednia ustawa wejdzie w życie, gdy wdrożona zostanie e-recepta. Kontrola online pozwoli m.in. na wykrywanie nadużyć - dodaje polityk.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum