Senator PiS: nierodzenie dzieci czynnikiem ryzyka raka piersi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 października 2013 14:16

Profilaktyka jest kluczową kwestią w walce z rakiem piersi; niestety edukacja, profilaktyka i wczesne wykrywanie tej choroby w Polsce "leżą", a minister zdrowia nie odpowiada na wezwania w tej kwestii - ocenili we wtorek, 15 października, senatorowie PiS.

Senator PiS: nierodzenie dzieci czynnikiem ryzyka raka piersi

Ich konferencja prasowa zorganizowana została z okazji przypadającego 15 października dnia troski o zdrowie piersi.

Jak mówiła lekarz onkolog Dorota Czudowska, senator PiS, dzień ten obchodzony jest od kilku lat z inicjatywy Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna. Czudowska jest założycielem i prezesem polskiego forum tej koalicji.

Przekonywała, że kluczową kwestią w walce z rakiem piersi, oprócz wczesnego wykrycia choroby, jest profilaktyka: - Chcielibyśmy za pomocą mediów dotrzeć głównie do młodego pokolenia, młodych kobiet, aby zapoznać je z czynnikami ryzyka raka piersi.

Jej zdaniem, do czynników ryzyka raka piersi należą: otyłość, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, nierodzenie dzieci oraz niekarmienie ich piersią.

Czudowska przekonywała, że to Koalicja Europa Donna jako pierwsza w Polsce zaczęła mówić o tym, że należy tworzyć specjalistyczne ośrodki zajmujące się profilaktyką, wykrywaniem i leczeniem chorób piersi; takich ośrodków, dodała, powinno być w Polsce minimum 40. 

Inny senator PiS Stanisław Karczewski, chirurg onkologiczny, podkreślał, że "mamy w Polsce coraz lepsze wyniki leczenia, ale w dalszym ciągu dystans między nami a Europą wydłuża się, zostajemy w tyle": -Jeśli nie będzie więcej pieniędzy w systemie, jeśli nie będzie lepszej organizacji, będziemy w dalszym ciągu tracić dystans do Europy i do świata - przerkonywał.

Senator, b. wiceminister zdrowia w rządzie PiS Bolesław Piecha, specjalista położnik i ginekolog, zwrócił uwagę, że obecnie w Polsce radzimy sobie z rakiem piersi, jeśli chodzi o leczenie, ale polskie kobiety trafiają do lekarza zbyt późno.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum