Senator Hatka: opieka medyczna nad przedszkolakami w ustawie o zdrowiu publicznym
Senator Helena Hatka apeluje o umocowanie prawne opieki medycznej nad przedszkolakami w ustawie o zdrowiu publicznym. - Nie wyobrażam sobie więc, by nie znalazły się tam kwestie profilaktyki zdrowotnej małych dzieci - twierdzi Hatka, zaznaczając, że chodzi głównie o opiekę pielęgniarską.

- W systemie zdrowia każdego kraju musi być miejsce na profilaktykę zdrowotną najmłodszych dzieci. To inwestycja w przyszłość - mówiła senator Helena Hatka podczas konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w poniedziałek (26 sierpnia) w Gorzowie.
W jej ocenie systematyczna opieka pielęgniarska w przedszkolach może mieć duże znaczenia dla wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, wady wzroku, czy choroby alergiczne.
Jak wyjaśniła stała i systematyczna opieka medyczna nad przedszkolakami będzie wsparciem dla rodziców i pedagogów, a jednocześnie nie jest zagrożeniem dla lekarzy rodzinnych, którzy wykonują badania w ramach POZ.
Niewątpliwym argumentem przemawiającym na korzyść takiego rozwiązania jest fakt, iż zgodnie z założeniami polskiego rządu, w kolejnych latach stopniowo zwiększać się będzie liczba dzieci objętych obowiązkiem edukacji przedszkolnej.
Obecnie miejsce w wychowaniu przedszkolnym jest zagwarantowane dla wszystkich 5-latków. Od września 2015 roku każde dziecko 4-letnie zyska prawo do edukacji przedszkolnej, a dwa lata później takie prawo otrzymają również 3-latki. Jednocześnie stopniowo będzie zwiększana liczba miejsc w placówkach, tak aby we wrześniu 2017 roku zapewnić je wszystkim dzieciom, których rodzice będą chcieli zapisać je do przedszkola.
Pielęgniarka szkolna, zgodnie z warunkami określonymi w Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 października 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej ( Dz. U. z 2010 r. Nr 208, poz. 1376), sprawuje opiekę nad dziećmi i młodzieżą objętymi obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki w miejscu, w którym się uczą i wychowują. Zgodnie z ww rozporządzeniem aktualnie pod opieką pielęgniarki szkolnej znajdują się uczniowie od klasy zerowej.
Zdaniem Heleny Hatki i Aldony Stańko, przewodniczącej OIPiP w Gorzowie, wiek dzieci korzystających z opieki pielęgniarskiej w placówkach oświatowych powinien zostać obniżony, tak by opieką pielęgniarską objęte zostały wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkoli.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)