Senat zajmie się ustawą o wynagrodzeniach w służbie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2017 20:01

Senat, który w środę (28 czerwca) rozpocznie zaplanowane na dwa dni posiedzenie, zajmie się m.in. ustawą o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia.

Senat zajmie się ustawą o wynagrodzeniach w służbie zdrowia
Posiedzenie Senatu RP; FOT. PTWP

Ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych przygotował rząd, Sejmu uchwalił ją na początku czerwca. Według ustawy najniższe wynagrodzenie zasadnicze ustala się jako iloczyn współczynnika pracy dla danej grupy zawodowej i wysokości przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym (do końca 2019 r. zamiast przeciętnego wynagrodzenia przyjmowana będzie kwota 3,9 tys. zł brutto).

Docelowa wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego będzie osiągnięta dopiero po upływie okresu przejściowego - do końca 2021 r. Pierwsze wzrosty - o co najmniej 10 proc. różnicy między wynagrodzeniem zasadniczym a minimalnym - zaplanowano od 1 lipca tego roku. Następnie będzie ono podwyższane corocznie o co najmniej 20 proc. tej różnicy.

Według wyliczeń minimalne wynagrodzenie lekarzy specjalistów będzie wynosiło niecałe 6,4 tys. zł, lekarzy z pierwszym stopniem specjalizacji niecałe 5,9 tys. zł, lekarza bez specjalizacji ok. 5,3 tys. zł, a stażysty prawie 3,7 tys. Farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni i inni pracownicy medyczni z wyższym wykształceniem mają zarabiać minimum 5,3 tys. zł (jeśli mają specjalizację) lub 3,7 tys. zł (jeśli jej nie mają).

Pielęgniarka z tytułem magistra i ze specjalizacją ma zarabiać co najmniej 5,3 tys. zł. Minimalne wynagrodzenie pielęgniarki bez tytułu magistra, ale ze specjalizacją określono na 3,7 tys. zł, a bez specjalizacji - na 3,2 tys. zł. Fizjoterapeuci i inni pracownicy medyczni ze średnim wykształceniem będą zarabiać minimum 3,2 tys. zł.

W Senacie odbędzie się też drugie czytanie projektu noweli ustawy o kierujących pojazdami przygotowanego przez komisję ustawodawczą jako realizację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. TK - jak podaje Senat - stwierdził w nim niezgodność przepisów tej ustawy z konstytucją i Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych.

Projekt zmierza do obniżenia osobom niepełnosprawnym opłaty za praktyczną część egzaminu państwowego na prawo jazdy o koszt udostępnienia pojazdu, gdy egzaminu nie przeprowadza się z wykorzystaniem pojazdu wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, ale pojazdu osoby niepełnosprawnej, przystosowanym do rodzaju schorzenia.

Senatorowie wysłuchają także informacji o działalności Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w 2016 r. oraz przeprowadzić drugie czytanie projektu uchwały w 100. rocznicę śmierci genialnego polskiego fizyka Mariana Smoluchowskiego.

Możliwe, że porządek obrad zostanie rozszerzony o inne punkty, np. rozpatrzenie ustawy dot. tzw. medycznej marihuany. Senacka komisja zdrowia nie wprowadziła we wtorek poprawek do tej ustawy, która ma umożliwić chorym dostęp do preparatów z konopi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum