Senat w uchwale apeluje do rządu między innymi o porozumienie ze środowiskami medycznymi

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia26 listopada 2021 15:50

Senat w uchwale podjętej w piątek wyraził swoje zaniepokojenie kryzysem w ochronie zdrowia i apelował do rządu o pilne podjęcie działań zmierzających do porozumienia z przedstawicielami środowisk medycznych.

Senat przyjął uchwałę w której apeluje o porozumienie rządu ze środowiskami zawodów medycznych. Fot. PAP/Piotr Nowak
  • Senat podjął uchwałę, w której wyraził zaniepokojenie stanem ochrony zdrowia w Polsce i wskazał w niej wyzwania jakie stoją przed systemem
  • Senatorowie zaapelowali do rządu "o pilne podjęcie odpowiednich działań zmierzających do porozumienia z przedstawicielami środowisk medycznych w celu możliwie najpełniejszej realizacji ich postulatów"
  • Wzywali też rząd "do podjęcia niezbędnych decyzji ograniczających szerzenie się koronawirusa z uwzględnieniem rekomendacji Rady Medycznej ds. COVID-19 przy Prezesie Rady Ministrów"

50 senatorów za przyjęciem uchwały

Wcześniej komisja zdrowia i ustawodawcza na wspólnym posiedzeniu w piątek ustosunkowały się do zgłoszonego w toku dyskusji wniosku senatora Aleksandra Szweda (PiS) o odrzucenie w całości uchwały. Nie poparły go i wniosły o przyjęcie jednolitego projektu uchwały przez Senat.

Za podjęciem uchwały w sprawie obecnego stanu ochrony zdrowia głosowało 50 senatorów, przeciw 44, jeden wstrzymał się.

Uchwała stanowi wyraz zaniepokojenia senatorów kryzysowym stanem systemu ochrony zdrowia w Polsce. Wskazują oni na wyzwania, które stoją przed systemem.

"Wyzwań jest wiele, w szczególności należą do nich: niedofinansowanie, brak pracowników, nieefektywność profilaktyki i potrzeba leczenia pacjentów zgodnie ze standardami europejskimi i światowymi" - czytamy w uchwale. Senatorowie podkreślają, że za sprostanie im odpowiedzialny jest rząd.

W chwale podnoszą bierność rządu, apelują o porozumienie z medykami

"Personel medyczny wszystkich specjalności pracuje rzetelnie i z wytężeniem, ale sytuacja, w jakiej został postawiony w wyniku lat zaniedbań, spowodowała protest Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia. Unikanie konkretnych, szybkich decyzji pogarsza sytuację. Bez dodatkowego finansowego wsparcia ochrony zdrowia i zdecydowanego dążenia do rozwiązania problemów kadrowych sytuacja pozostanie dramatyczna, nie gwarantując zapewnienia społeczeństwu choćby zadowalającego poziomu usług medycznych" - ostrzegają w uchwale.

Senatorowie podnoszą również w uchwale kwestię bierności rządu. Zaznaczają, że "rolą państwa jest ochrona zdrowia i życia, a w razie zagrożenia - ich ratowanie". "Z taką sytuacją Polska mierzy się obecnie - w okresie czwartej fali epidemii - lecz niemal niedostrzegalne jest realne zarządzanie walką z epidemią" - wskazują.

Podkreślają również, że pacjenci z innymi niż COVID-19 schorzeniami mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej i "po raz kolejny odnotowujemy nadmiarową liczbę zgonów".

Ponadto apelują do rządu "o pilne podjęcie odpowiednich działań zmierzających do porozumienia z przedstawicielami środowisk medycznych w celu możliwie najpełniejszej realizacji ich postulatów". Wzywają też rząd "do podjęcia niezbędnych decyzji ograniczających szerzenie się koronawirusa z uwzględnieniem rekomendacji Rady Medycznej ds. COVID-19 przy Prezesie Rady Ministrów".

Polityka górą

Przypomnijmy, że przegłosowana w piątek uchwała to efekt dyskusji i przyjęcia jej projektu na połączonym posiedzeniu senackiej Komisji Ustawodawczej i Komisji Zdrowia.

Wówczas przewodnicząca Komisji Zdrowia, senator Beata Małecka-Libera (KO) podkreślała, że w walce z pandemią COVID-19 „polityka wzięła górę”, także w kwestii programu szczepień.

- Na czele tego programu stanął polityk, to już wtedy dawało nam do myślenia, że zarządzanie programem szczepień będzie niestety upolitycznione – mówiła. - Po roku stosowania tego programu wiemy, że górę wzięły słupki i sondaże, nie badania epidemiczne, doradztwo i słowa, które padały z ust lekarzy i pielęgniarek, którzy zmagają się z tą chorobą – stwierdziła.

Przewodnicząca Komisji skierowała swoje słowa m.in. do rządzących, ponieważ w jej opinii to oni „są odpowiedzialni za zarządzanie epidemią”. Mówiła o zaniechaniach obserwowanych w ostatnich miesiącach i „defensywie, którą stosuje Ministerstwo Zdrowia, w wyniku których „umierają ludzie”.

Senator Małecka-Libera mówiła również o nadmiarowych zgonach, wynikających z faktu, że lecząc koronawirusa zapomnieliśmy o tym, że są także inne choroby, że ludzie wymagają szybkiej diagnostyki, że potrzebują szybkiego szpitalnego łóżka.

Dodała: - Dlatego rok obecny powinien być rokiem, gdzie zostały wyciągnięte wnioski z roku ubiegłego, gdzie powinna być przygotowana dobrze zaprojektowana strategia na wypadek zależności od liczby zakażeń takiego a nie innego przebiegu walki z epidemią. Co się dzieje w tym roku i dlaczego mówimy o katastrofie tego roku? Ponieważ wszystkie prawidłowe założenia walki z epidemią zostały zaniechane.

Autorami projektu uchwały była grupa kilkunastu senatorów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz jeden senator niezrzeszony.

Czytaj: 15 senatorów przygotowało apel do rządu o pilne porozumienie z medykami

Czytaj: Senatorowie punktują rząd. Wiceminister zdrowia odpowiada: nie padły alternatywne rozwiązania

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum