Senat: uzależnieni będą mieć dostęp do centrów integracji społecznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 września 2015 17:13

Osoby uzależnione od alkoholu czy narkotyków będą mogły korzystać z centrów i klubów integracji społecznej - to jedno z założeń znowelizowanej ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Senat w piątek (4 września) nie zaproponował do niej poprawek.

Senat: uzależnieni będą mieć dostęp do centrów integracji społecznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Za nowelą - bez poprawek - opowiedziało się jednogłośnie 90 senatorów.

Centra i kluby integracji społecznej służą reintegracji zawodowej i społecznej osób wykluczonych społecznie - trwale bezrobotnych, bezdomnych, z niepełnosprawnością, uzależnieniami. Dotychczas przyjmowano do nich osoby po ukończonej terapii odwykowej. Zgodnie z nowymi przepisami będą z nich mogły korzystać także osoby uzależnione.

Ustawa wprowadza możliwość współfinansowania z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego działań w zakresie integracji społecznej bezrobotnych. Zgodnie z nowymi przepisami świadczenia integracyjne będą wolne od zajęć komorniczych, podobnie jak wszelkie zasiłki otrzymywane z pomocy społecznej.

Zgodnie ustawą kierownik centrum będzie mógł przyznać uczestnikowi do sześciu dni wolnych od zajęć w centrum, za które przysługuje świadczenie integracyjne w pełnej wysokości. Kierownik może też przyznać uczestnikowi motywacyjną premię integracyjną, biorąc pod uwagę jego aktywną postawę i postępy w reintegracji społecznej i zawodowej.

Do tej pory jej wysokość była określona na poziomie 20 proc. świadczenia integracyjnego. W ustawie podniesiono ją do 50 proc.

W ustawie określono też, ile osób powinno pracować w centrach; na jednego terapeutę, prowadzącego bezpośrednio zajęcia, nie powinno przypadać więcej niż 10 uczestników.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn mówiła w maju, że na koniec 2014 r. z centrów korzystało 14 tys. osób. Proces ich usamodzielniania kształtował się na poziomie 40,4 proc. Zatrudnienie podjęło ponad 3 tys. osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze