Senat skierował do komisji ustawę o świadczeniach dla osób niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2018 20:15

Ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności Senat odesłał w czwartek (10 maja) do komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej. Senatorowie PO Jan Rulewski i Mieczysław Augustyn zgłosili cztery poprawki.

Senat skierował do komisji ustawę o świadczeniach dla osób niepełnosprawnych. Fot. Archiwum

Ustawa wprowadza szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Przewiduje m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (np. wózków inwalidzkich) oraz limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych takim osobom.

W trakcie czwartkowego posiedzenia Senatu do ustawy zgłoszono poprawki senatorów PO Jana Rulewskiego i Mieczysława Augustyna. Część miała charakter legislacyjny.

Senator Rulewski proponował m.in. podniesie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego ze 153 zł do 500 zł, z tym że - jak zaznaczył - kwota ta obowiązywałaby przez rok.

Inna poprawka zakłada, by osobom, które uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności przed ukończeniem 16. roku życia przysługiwało prawo do dofinansowania uczestnictwa w turnusie na obecnych zasadach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum