Senat: poprawki do ustawy budżetowej, będzie więcej środków na zdrowie?

Autor: CIS/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2021 16:52

5 stycznia br. senatorowie z Komisji Zdrowia - po rozpatrzeniu ustawy budżetowej na rok 2021 w częściach właściwych przedmiotowemu zakresowi działania - opowiedzieli się za wprowadzeniem do niej sześciu poprawek.

Senat: poprawki do ustawy budżetowej, będzie więcej środków na zdrowie?
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zmiany, które zaproponowała przewodnicząca komisji senator Beata Małecka-Libera, polegają na przesunięciu środków z cz. 79 budżetu - obsługa długu Skarbu Państwa i przeznaczeniu:

- 1 mld 950 mln zł na leczenie schorzeń onkologicznych i kardiologicznych;
- 100 mln zł na dofinansowanie Państwowego Ratownictwa Medycznego w celu walki z COVID-19,
- 100 mln zł na dofinansowanie Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Komisja poparła także przesunięcie środków z zał. nr 1 w części 77: podatki i inne wpłaty na rzecz budżetu państwa i z cz. 79 budżetu: obsługa długu Skarbu Państwa i przeznaczenie ich, w łącznej kwocie 4 mld zł, na dodatkowe wynagrodzenia w wysokości 100% dla pracowników medycznych, z którymi zawarto umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych osobom chorym na COVID-19 lub podejrzanym o zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i nie skierowano ich do pracy na podstawie ustawy z 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Senatorowie postanowili też przesunąć środki w wysokości 200 mln zł z zał. nr 2 w części 83: rezerwy celowe i przeznaczyć je na leczenie psychiatryczne w związku z powikłaniami po COVID-19, a także przesunąć środki w wysokości 80 mln zł z cz. 13 budżetu: Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu i przeznaczyć je na dofinansowanie zadań w zakresie epidemiologii i zwalczania chorób zakaźnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum