Senat poparł nowelizację ustawy o działalności leczniczej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2015 18:55

Senatorowie opowiedzieli się 21 maja za poprawką w ustawie o działalności leczniczej, która dostosowuje sytuację prawną jednostek służb medycyny pracy i służby więziennej utworzonych przez resort sprawiedliwości do sytuacji innych podmiotów leczniczych o charakterze wojskowym, podległych MON.

Senat poparł nowelizację ustawy o działalności leczniczej

W stosunku do tych jednostek zrezygnowano z umów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz z tytułu zdarzeń medycznych.

Za nowelizacją opowiedziało się 83 senatorów. Zgodnie z nowelą katalog podmiotów leczniczych zostanie poszerzony o jednostki wojskowe (jednostki polowej służby zdrowia), niebędące jednostkami budżetowymi w rozumieniu przepisów o finansach publicznych.

Zabezpieczanie medyczne Sił Zbrojnych będzie mogło być realizowane bez angażowania systemu opieki zdrowotnej funkcjonującego w oparciu o Narodowy Fundusz Zdrowia.

Szczegółowe wymagania odnośnie pomieszczeń, urządzeń i obiektów przeznaczonych do prowadzenia działalności leczniczej oraz standardy postępowania medycznego w jednostkach budżetowych, dla których podmiotem tworzącym jest szef MON, oraz w jednostkach wojskowych będą określone na podstawie rozporządzenia ministra obrony narodowej.

Nowe przepisy będą obejmowały jednostki wojskowe posiadające w strukturze organizacyjnej lekarza, w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej, również wówczas, gdy odbywa się ona poza granicami państwa.

W celu uniknięcia ewentualnych roszczeń żołnierzy w związku z niedogodnościami wynikającymi z realizowania świadczeń zdrowotnych w warunkach polowych (bojowych) jednostki wojskowe zostały wyłączone z przepisów dotyczących realizacji takich świadczeń w warunkach uciążliwych dla pacjenta. Zachowano za to obowiązek zapewnienia warunków właściwego przebiegu leczenia.

Pracownicy medyczni jednostek wojskowych mają być wynagradzani tak jak pracownicy jednostek budżetowych. Podczas wykonywania zadań poza granicami państwa czas pracy pracowników medycznych jednostek wojskowych ma być regulowany na podstawie przepisów ustawy o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa.
 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum