Senat planuje prace nad projektem ws. bezpłatnych leków dla dzieci po przeszczepach

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2019 09:39

Praca nad projektem, który gwarantuje najmłodszym po przeszczepach darmowe leki, to pierwsza senacka inicjatywa w  nowej kadencji. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki jest zdania, że dzieci nie powinny płacić za farmaceutyki.

Senat planuje prace nad projektem ws. bezpłatnych leków dla dzieci po przeszczepach
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Prace nad projektem marszałek Senatu zapowiedział w programie "Rzecz o Prawie". Wyjaśnił, że obecna kadencja upłynie pod znakiem inicjatyw ustawodawczych, a jedną z pierwszych będzie właśnie wspomniany projekt - pisze Rzeczpospolita.

Problem z lekami dla dzieci po przeszczepach zaczął się w trakcie poprzedniej kadencji parlamentarnej, kiedy to cena jednego z leków immunosupresyjnych dla dzieci systematycznie wzrastała. Jeszcze latem br. opakowanie walgancyklowiru kosztowało niemal tysiąc złotych. Farmaceutyk podrożał, bo do refundacyjnej grupy limitowej, w którym był zgrupowany, dopisano nowe, tańsze cząsteczki.

Prawnicy podpowiadali rządzącym, że walgancyklowir, jako jedyny lek w zawiesinie, może zostać wyłączony do odrębnej grupy i uzyskać cenę ryczałtową - 3,20 zł. Niestety, Ministerstwo Zdrowia nie chciało skorzystać z tego rozwiązania. Cena zmalała dopiero na ostatniej liście refundacyjnej tuż przed wyborami.

Zdaniem marszałka Senatu decyzja o zniesieniu opłat za leki dla dzieci po przeszczepach będzie dotyczyła jedynie kilkuset dzieci, dlatego też budżet państwa tego nie odczuje. Poparcie dla projektu już zapowiada prof. Alicja Chybicka, transplantolog i senator.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum