Senat: pierwsze czytanie projektu ustawy ws. bezpłatnych leków dla emerytów i rencistów; resort przeciwny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2014 17:06

Bezpłatne zaopatrzenie w leki refundowane dla osób po 75. roku życia i z najniższą emeryturą lub rentą - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek (20 maja) na posiedzeniu komisji senackich.

Z inicjatywą przyznania wszystkim emerytom i rencistom bezpłatnych leków wystąpiło do Senatu Stowarzyszenie "Dzieci wojny" oraz dwie osoby prywatne.

Projekt nowelizacji (ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty - PAP) przygotowała senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, ograniczając jednak to prawo do osób po 75. roku życia i o najniższych świadczeniach.

W uzasadnieniu czytamy, że dotyczyłoby to grupy ok. 108 tys. osób, a koszty z tym związane wyniosłyby ok. 214 mln zł rocznie.

Podczas pierwszego czytania projektu na połączonym posiedzeniu komisji zdrowia, komisji ustawodawczej oraz komisji rodziny i polityki społecznej senatorowie poparli projekt.

Zmian nie popiera resort zdrowia.

Jak mówił wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński, nie ma możliwości weryfikacji faktycznych dochodów osób pobierających najniższe emerytury czy renty. Według niego korzystają one czasami z dodatkowych świadczeń z opieki społecznej. - Byłyby szalone problemy z weryfikacją pacjentów uprawnionych do bezpłatnych leków - zaznaczył.

Według niego wysokie wydatki starszych osób na leki wynikają m.in. z tego, że lekarze, którzy nie mają umowy z NFZ, przepisują im leki o 100 proc. odpłatności. Ponadto - jak mówił Sopliński - osoby starsze pod wpływem natarczywych reklam kupują także wiele suplementów diety.

Także Alicja Chybicka (PO) zaznaczyła, że "nikt nie kwestionuje potrzeby pomocy osobom starszym z najniższymi dochodami, ale projekt jest napisany tak, że prowadziłby do nadużyć".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum