Senat o własnym projekcie w sprawie darmowych leków dla seniorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2014 21:28

Bezpłatne zaopatrzenie w leki refundowane dla osób, które ukończyły 75. rok życia i pobierają najniższą emeryturę lub rentę, przewiduje senacki projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, którym w środę (23 lipca) zajmowali się senatorowie.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przygotowała senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Z inicjatywą przyznania wszystkim emerytom i rencistom bezpłatnych leków wystąpiło do Senatu Stowarzyszenie "Dzieci wojny" oraz dwie osoby prywatne. Komisja opowiedziała się jednak za ograniczeniem prawa do darmowych leków do osób po 75. roku życia i odbierających najniższe świadczenia.

W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że rozwiązanie dotyczyłoby ok. 108 tys. osób, a koszty związane ze zwolnieniem z opłat wyniosłyby ok. 214 mln zł rocznie.

Zmian przygotowanych w Senacie nie popiera resort zdrowia. Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przekonywał, że 200 mln zł w skali budżetu refundacyjnego nie jest bagatelną kwotą, odpowiada np. pięciokrotności rocznych nakładów na leczenie czerniaka złośliwego.

Apelował, by jeszcze raz przemyśleć proponowaną zmianę prawa, bo nie ma medycznych efektów przyjmowania większej ilości leków, a skala korzystania z nich zmienia się radykalnie, gdy są one bezpłatne. Zaznaczył, że o ile obecnie refundacja leków, z których korzystają osoby starsze, wynosi średnio 612 zł na osobę, to darmowe leki dla kombatantów skutkują już refundacją czterokrotnie wyższą - 2,5 tys. zł.

Zaznaczył, że taka różnica w skali korzystania z leków nie przekłada się na skuteczność leczenia osób starszych, a często powoduje u nich dodatkowe dolegliwości, wynikające z interakcji między przyjmowanymi środkami.

Podkreślał też, że zakładana w projekcie weryfikacja faktycznych dochodów osób pobierających najniższe emerytury czy renty byłaby nie do przeprowadzenia, chyba że robiłby to lekarz, oglądając odcinek wypłaconego świadczenia. Przypomniał, że obecnie jest dostępne rozwiązanie, które pozwala pomóc osobom starszym, które są w trudnej sytuacji i nie stać ich na wykupienie leków. Takimi środkami i uprawnieniami dysponuje pomoc społeczna - przypomniał.

W środę (23 lipca) Senat nie skończył omawiania tego punktu porządku obrad. Posiedzenie będzie kontynuowane w czwartek rano, ale izba najpierw zajmie się sprawozdaniem z prac Trybunału Konstytucyjnego.

O losach projektu Senat zadecyduje w głosowaniach pod koniec posiedzenia w czwartek (24 lipca). Jeśli przyjmie go, projekt trafi do Sejmu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum