Senat: nie ma całkowitego zakazu palenia w miejscach publicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2010 13:31

Senat odrzucił restrykcyjne poprawki ograniczające palenie. W miejscach publicznych można zatem palić nadal.

Senacka komisja zdrowia rekomendowała całkowity zakaz palenia m.in. w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych. Opowiadała się zatem przeciwko propozycjom przyjętym przez Sejm.

Jednak Senat odrzucił poprawkę. Zdecydował natomiast, że pomieszczenia do palenia będą mogły być tworzone tylko w dwuizbowych lokalach gastronomicznych.

– Senat nie zgodził się na poprawkę zakazującą palenia w miejscach publicznych, dlatego że nie ma w tej chwili poparcia i szansy na to, żeby tak radykalny zakaz przeszedł pełną ścieżkę legislacyjną, czyli żeby uzyskał poparcie w Sejmie. Senat przyjął wersję kompromisową – powiedział przewodniczący senackiej komisji zdrowia Władysław Sidorowicz (PO).

Dodał, że jeżeli ustawa w obecnym kształcie nie sprawdzi się, senatorowie są gotowi wystąpić z własną inicjatywą legislacyjną.

Senatorowie odrzucili również m.in. poprawki zakazujące produkcji i handlu e-papierosami oraz palenia podczas kierowania pojazdami. Wprowadzili natomiast zmiany uniemożliwiające tworzenie palarni w szkołach i placówkach oświaty.

Za uchwaleniem całości projektu tzw. ustawy antynikotynowej zagłosowało 76 senatorów, 6 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.

Na początku marca Sejm przyjął poprawkę zakładającą, że właściciele lokali gastronomicznych o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych będą mogli decydować, czy ich lokale będą w całości przeznaczone dla palących czy dla niepalących. W większych lokalach właściciel mógłby natomiast wydzielić sale dla palących.

Ustawa wróciła do Sejmu. Potem będzie czekać na podpis prezydenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum