Senat: komisja zdrowia bez poprawek do noweli ws. dostępu do wyrobów medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2019 17:34

Senacka komisja zdrowia opowiedziała się we wtorek za tym, by nie wprowadzać poprawek do nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Senat: komisja zdrowia bez poprawek do noweli ws. dostępu do wyrobów medycznych
Senacka komisja zdrowia nie wprowadziła do noweli żadnych poprawek Fot. Archiwum

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazywał, że na mocy regulacji zmianie ulegnie m.in. wzór zlecenia na wyroby medyczne. Wyroby medyczne wydawane na zlecenie to np. gorsety ortopedyczne, wózki inwalidzkie, protezy, materace przeciwodleżynowe, okulary lupowe czy aparaty słuchowe.

- Celem zmian jest poprawienie sytuacji pacjenta. Obecnie w celu potwierdzenia zlecenia musi się on udać do stosownego oddziału wojewódzkiego NFZ, a wiele z nich nie ma swoich delegatur. Uzyskanie niewielkiej kwoty, np. na okulary, wymaga zatem dalekiej podróży - zauważył.

Wiceminister podniósł, że zmiana przepisów wprowadza także zmniejszenie liczby elementów niezbędnych do wystawienia zlecenia, co skróci czas jego przygotowania. - Zlecenie skrócono z siedmiu do czterech stron. Doprecyzowano także, kiedy uprawnienia są potwierdzone - wskazał.

W regulacji przewidziano potwierdzenie posiadania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej i uprawnień dodatkowych na dwóch etapach realizacji zlecenia, tzn. w chwili jego wystawiania oraz w momencie przyjmowania go do realizacji - zamiast, jak to jest obecnie, w chwili wydania wyrobu medycznego. Natomiast weryfikacja zlecenia dokonywana będzie wyłącznie na etapie jego wystawienia.

W 2018 r. zrealizowanych zostało 4,6 mln zleceń współfinansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w tym 1,6 mln zleceń jednorazowych i 3 mln zleceń comiesięcznych, a budżet na refundację wyrobów medycznych wyniósł 1,2 mld zł.

Katarzyna Lechowicz-Dyl - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum