Senat: dentyści bez entuzjazmu do świadczenia usług w dentobusach?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 września 2017 10:30

Kwestia dentobusów zdominowała czwartkową (21 września) debatę w Senacie nad tzw. specustawą zdrowotną. Nie ma entuzjazmu lekarzy dentystów do wzięcia usługi dotyczącej dentobusów - ocenił Leszek Czarnobaj (PO). Zapisów ustawy bronił wiceminister zdrowia Piotr Gryza. Uważam, że to dobre rozwiązanie - mówił.

Senat: dentyści bez entuzjazmu do świadczenia usług w dentobusach?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Czarnobaj zgłosił poprawkę ws. dentobusów, która senacka komisja zdrowia rozpatrzy w piątek. Również odbędzie się prawdopodobnie głosowanie.

Dzięki ustawie o szczególnych rozwiązaniach, zapewniających poprawę jakości świadczeń opieki zdrowotnej i ich dostępności, system służby zdrowia zasili dodatkowa kwota 281,8 mln zł.

Ok. 63,8 mln zł zaplanowano na zakup sprzętu na potrzeby onkologii, pediatrii i chirurgii; 60 mln zł na sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii trzeciego - najwyższego - poziomu referencyjnego; 12-24 mln (w zależności od ceny uzyskanej w przetargach) zostanie przeznaczone na zakup 16 tzw. dentobusów, a 134 mln - na doposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach.

Sejm uchwalił tzw. specustawę zdrowotną w piątek. Senacka komisja zdrowia na posiedzeniu w środę wniosła o przyjęcie jej bez poprawek.

Podczas debaty w Senacie poprawkę do ustawy wniósł Leszek Czarnobaj. Senator PO ocenił, że "nie ma entuzjazmu lekarzy dentystów do wzięcia usługi dotyczącej dentobusów". Jak stwierdził, nie wynika to z niechęci do świadczenia tej usługi, ale z obarczenia osób, które mają świadczyć usługę stomatologiczną kosztami związanymi z dentobusem.

- Uważam, że w pierwszym okresie - można to później zmienić - właścicielem dentobusu powinien być wojewoda, jako reprezentant rządu. Wspólnie z senatorem Tomaszem Grodzkim (PO) składamy stosowną poprawkę - powiedział Czarnobaj.

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza przekonywał, że przyjęte w regulacji rozwiązania mają głębokie uzasadnienie. - Dentobus może mieć formę wielkiego autobusu, a może mieć formę mniejszego pojazdu, posadowionego na mniejszym samochodzie i wtedy koszty, a także problemy związane z obsługą pojazdu są daleko mniejsze - zauważył. - Idziemy w stronę taką, żeby to były pojazdy mniejsze, które będzie można łatwiej obsługiwać - dodał Gryza.

Odnosząc się do tego, kto ma ponosić koszty bieżące związane z obsługą pojazdu podkreślił, że dotykają istoty podejścia do prowadzenia działalności przedsiębiorcy. - Jeśli ten, kto ma zapewnić dostęp do świadczeń stomatologicznych, który staje w konkursie, nie ponosiłby kosztów bieżących związanych z utrzymaniem samochodu, może o ten samochód nie dbać należycie - zauważył wiceminister.

Według niego jeżeli koszty znalazłyby się po stronie wojewody, to musiałyby znaleźć się w regule wydatkowej. 

MZ podkreśla, że ustawa umożliwi ministrowi zdrowia przekazywanie dotacji na sprzęt i aparaturę medyczną nie tylko podmiotom leczniczym przez niego utworzonym lub nadzorowanym, ale także innym, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej najbardziej istotnych dla zdrowia publicznego, np.: ośrodkom onkologicznym. Dodatkowe finanse mają posłużyć unowocześnieniu możliwości diagnostycznych i terapeutycznych wybranych dziedzin medycyny - pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz onkologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum