Senat: PiS za odrzuceniem noweli ustawy o prawach pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 kwietnia 2011 19:42

Senatorowie PiS zapowiedzieli podczas środowej debaty nad uchwalonym przez Sejm pakietem zdrowotnym, że będą głosowali przeciw nowelizacji ustawy o prawach pacjenta. Wycofali natomiast wniosek o odrzucenie noweli ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Senat: PiS za odrzuceniem noweli ustawy o prawach pacjenta
PiS zgłosił jednak do tej ustawy poprawkę przywracającą obowiązek odbywania stażu medycznego.

Likwidacja stażu lekarskiego, umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań bez sądu oraz e-recepty i e-skierowania – to główne założenia trzech rządowych ustaw zdrowotnych, nad którymi debatował Senat. Miała być także omawiana ustawa refundacyjna, która wzbudza najwięcej kontrowersji, jednak senatorowie zdecydowali, że zajmą się nią dopiero na następnym posiedzeniu.

Do tego czasu komisja ustawodawcza ma przygotować propozycję poprawki dotyczącą obowiązku przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc podkreślał podczas środowej debaty, że nowela ustawy o prawach pacjenta, przyczyni się do zwiększenia liczby wniosków w sprawie odszkodowań za niewłaściwe leczenie. Wątpliwości senatorów PiS wzbudził m.in. okres, w którym można wystąpić o odszkodowanie (do trzech lat od zdarzenia).

Wiceprzewodniczący senackiej komisji zdrowia Stanisław Karczewski (PiS) złożył wniosek o odrzucenie ustawy. Ocenił, że nieodpowiednio zdefiniowano skutki niewłaściwego leczenia, określając je zdarzeniem medycznym. W ocenie Karczewskiego, termin ten rodzi wątpliwości i jest niejasny.

Z kolei przewodniczący senackiej komisji zdrowia Władysław Sidorowicz (PO) oświadczył, że ustawa, która ma ułatwić pacjentom dochodzenie odszkodowań, jest dyskredytowana z przyczyn politycznych. Karczewski podczas debaty wycofał natomiast swój inny wniosek, o odrzucenie noweli ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Zapowiedział, że poprze poprawkę innego senatora PiS, przywracającą obowiązek odbywania stażu medycznego. Według senatorów tego klubu, decyzja o likwidacji stażu jest zbyt pochopna.

Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk oświadczył, że ustawa spełnia postulaty środowisk medycznych. Dodał, że chodzi o zmianę systemu zdobywania specjalizacji i uproszczenie go. Włodarczyk zaznaczył także, że studia medyczne mają być bardziej praktyczne.

Wiceminister Szulc przekonywał senatorów, że dzięki ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia, pacjenci zyskają możliwość śledzenia online historii choroby, wyników badań, zapisanych recept. Podkreślił, że ustawa przyczyni się także do oszczędności Narodowego Funduszu Zdrowia. Zapewnił, że dane pacjentów będą odpowiednio chronione.

Na poprzednim posiedzeniu Senat wprowadził poprawki doprecyzowujące do ustawy o działalności leczniczej. Dotyczą one funkcjonowania szpitali. Nie zakłada się obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki, jednak zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego, w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową). Nowe szpitale będą mogły być tworzone tylko jako spółki. W ustawie znajdują się także zapisy doprecyzowujące kwestię zatrudniania pielęgniarek na kontraktach w szpitalach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum