Senacka komisja zdrowia proponuje: dla medyków badania wykrywające koronawirusa - raz w tygodniu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2020 18:23

Senatorowie na posiedzeniu plenarnym procedują w poniedziałek (30 marca) nad nowelizacją ustaw zdrowotnych związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Senacka komisja zdrowia zaproponowała poprawki do regulacji.

Fot. Shutterstock

Przed posiedzeniem Senatu w poniedziałek (3o marca) senacka komisja zdrowia rozpatrywała nowelizację ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Jej celem jest wprowadzenie kolejnych instrumentów w zakresie ochrony zdrowia, które pozwolą na skuteczną walkę z koronawirusem.

Członkowie komisji poparli poprawki zgłoszone do projektu przez senatorów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Kilka poprawek do ustawy zgłosiła przewodnicząca komisji Beata Małecka-Libera (KO). Jedna z nich przewiduje, że personel podmiotów leczniczych, stacji sanitarno-epidemiologicznych, aptek, ratownicy medyczni i pracownicy placówek handlowych będą obowiązkowo poddawani badaniu na obecność koronawirusa raz w tygodniu. Badania te miałyby być finansowane z budżetu państwa.

Senator Małecka-Libera zgłosiła także poprawkę zaproponowaną przez wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego, korygującą odesłania do niewłaściwych artykułów. Jak wynika ze sprawozdania komisji, senatorowie poparli te zmiany.

Poprawki do nowelizacji zgłosił również senator Wojciech Konieczny (Lewica). Jedna z nich przewiduje, że pracownikom placówek, w których leczeni są pacjenci zakażeni wirusem SARS-CoV-2, za pracę w godzinach nadliczbowych przysługiwałby specjalny dodatek w wysokości 50 proc. wynagrodzenia. Koszty tego dodatku miałyby być finansowane z budżetu państwa.

Za nowelizacją wraz ze wszystkimi poprawkami zgłoszonymi przez KO i Lewicę opowiedziało się czterech członków komisji, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Nowela wprowadza zmiany w kilkunastu ustawach działających w obszarze ochrony zdrowia. Przewiduje m.in.  umożliwienie powrotu do czynnego wykonywania zawodu przez pielęgniarki lub położne, posiadające co najmniej 5-letnią przerwę w jego wykonywaniu w trybie uproszczonym oraz możliwość dyżurowania w placówkach medycznych przez inne zawody pracujące w ochronie zdrowia.

Nowela umożliwia personelowi medycznemu, który przebywa w kwarantannie, udzielania pacjentom wideokonsultacji. Wskazuje też, kogo można skierować do pracy przy zwalczaniu epidemii, a kogo nie. Wyłączeni będą m.in. wychowujący dziecko do 14 lat, a w przypadku, gdy robią to samotnie, do lat 18 oraz osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Skierowanie będzie mógł otrzymać tylko jeden rodzic, jeśli oboje są medykami.

Nowela wprowadza też kary za niestosowanie się do zakazów, nakazów i ograniczeń; wprowadzono kary pieniężne w wysokości od 5 tys. do 30 tys. w zależności od rodzaju czynu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum